Běžecký závod na 15 km RunX poprvé

Pvyzadujioslední červencovou neděli se v Radotíně konal 1. ročník běžeckého závodu s názvem RunX.

Název tohoto běhu vznikl spíše náhodou, protože původní délka trasy měla být 10 km, proto „X“ v názvu i na medailích. Logo už bylo hotové, medaile téměř před dokončením a tak, když došlo vzhledem k havarijnímu stavu lávky v Radotíně k prodloužení trasy o dalších pět kilometrů, X v názvu zůstalo. Navíc díky počasí se z běhu stal závod skoro eXtrémní.

Trasa v délce 15 km, která víceméně kopírovala tok řeky Berounky, začínala a končila v prostoru mezi BeachArenou a Biotopem Radotín, kde se na start při teplotě překračující 30 stupňů postavilo celkem 120 běžců, respektive 100 běžců v několika kategoriích.

Celou dobu dotvářel atmosféru běhu v prostoru BeachAreny (kde se běžci mohli nechat namasírovat nebo se zchladit v malém provizorním bazénku) DJ Laky Luke spolu s moderátorem Štěpánem Krpatou.

Kdo se necítil na celou délku trasy, mohl si vybrat možnost štafety, 2x7,5 km, což se nakonec ukázalo jako dobrá volba. Předávka štafety probíhala v prostoru za velkotržnicí Lipence pod areálem golfového hřiště, kde byla připravena i 1 ze 3 občerstvovacích stanic pro běžce. Kromě toho měly být na trati i dvě party dobrovolných hasičů, aby zchladily běžce, ale těsně před startem závodu byla jedna parta povolána k požáru v Komořanech, a tak zůstalo jen u jednoho zchlazení na 12 km.

Nejrychlejším závodníkem byl Michal Vokrouhlík s časem 57:23, který Františku Tomanovi, druhému v pořadí, utekl o více než 6 minut. Na třetím místě v kategorii Muži se umístil ambasador běhu JACOB, kterého můžete znát z pořadu Zpátky na vrchol nebo jako zpěváka z kapely Skyline.

V kategorii Ženy doběhla na prvním místě Andrea Frantová s časem 1:09:41 před Gabrielou Hejtíkovou na druhém místě a Monikou Seidlovou na místě třetím.

Kategorii Muži 40+ vyhrál radotínský běžec Jiří Sladký v čase 1:09:19 před Miroslavem Černým (2.) a Michalem Hanákem (3.).

Nejrychlejší ženou v kategorii Ženy 40+ se stala Martina Bradáčová z klubu MK Kladno s časem 1:06:14, která utekla Monice Limberkové na místě druhém a Martě Netušilové na místě třetím.

Smíšenou štafetu vyhrála dvojice ve složení Martina Mičková a Petr Koblenc v čase 1:05:48, mužská štafeta doběhla v čase 0:59:22 ve složení Jíra Lukáš a Baranivskyj Dmytro. Poslední kategorií byla ženská štafeta, kde se jako nejrychlejší běžkyně ukázaly Andrea Rusičová a Blanka Bašová s časem 1:30:11.

Kromě počasí se podařilo závod zvládnout bez větších komplikaci s poměrně pozitivním ohlasem od samotných účastníků, a tak se brzy můžete těšit nějaký další běžecký závod, třeba někde v terénu.

Velké díky patří nejen všem zúčastněným běžcům, ale také dobrovolníkům, bez kterých by se závod nemohl uskutečnit, i Městské části Praha 16 za finanční a materiální podporu i výpomoc dobrovolných hasičů.