Dvacáté páté narozeniny rodea se vydařily

25 let! Celé čtvrtstoletí nabízí Velké rodeo v Radotíně jezdcům „vyřádit“ se při autentických rodeových disciplínách. Hlavně pak ale radotínské a okolní veřejnosti umožňuje shlédnout stále ještě exotickou sportovní podívanou. Další různé různě ambiciózní podniky v Praze tohoto typu dávno odvál čas… Ten v Radotíně stále „drží“…  Takže… vše NEJ do dalšího čtvrtstoletí!

Hrůzné předpovědi počasí na sobotu 20. května ostřílené pořadatele z TarpanClanu nikterak nerozházely a rodeo bylo připraveno pečlivě jako vždy. (Pokud jde o počasí, bylo – naštěstí – chladněji, než den před tím, většinou zataženo, ale nepršelo). A jako vždy v posledních letech se jelo o Senátorský pohár, který věnoval senátor PhDr. Tomáš Grulich. 

Hned v první disciplíně, kterou byl tradičně Team Penning (Oddělování dobytčat) dal o sobě vědět v Radotíně nepříliš známý Přemek Řeháček (zapamatujme si to jméno!), který s partnery Josefem Fialou a Ivonou Kovářovou vytřídili jeden kus za báječných 0:23:25. A do celkového skóre si připsali 6 bodů. Druhá parta Mirek Fencl, Petra Hesová, Václav Dvořák potřebovala na své dobytče čas 1:24:35, takže to bylo skutečně „o parník“. Ve stejné soutěži juniorů pěkný čas 0:30:97 přinesl při jednom kusu vítězství trojce Natálie Kolářová, Eliška Roučová, Eliška Plačková. Pouhým porovnáním nám vyjde, že v soutěži dospělých by děvčata brala druhé místo. Jako určitou kuriozitu uveďme, že hravé a běhavé stádo vytřídit víc než jeden kus žádnému teamu nedovolilo a o kýžených třech telatech v malé ohrádce při vypršení časového limitu si mohli účastníci nechat jen zdát.

Rychlostní disciplína Pole Bending (Slalom kolem tyčí) přinesla očekávané výsledky. Mezi dospělými se na pomyslné „bedně“ srovnali loňská vítězka Adriana Takácsová (kůň Lenka) s časem 23:41, druhá byla v čase 24:15 (rovněž jako loni) Kristýna Matějková (Try My Best Dunnit) a třetí M. Fencl, který na své nové klisně Lilian úlohu zvládl za 24:37. Junioři (lépe řečeno juniorky) se na prvních třech místech srovnali takto: 1. E. Roučová (Scarlett), 26:07, 2. N. Kolářová (Jestee), 26:38, 3. Natálie Smolíková (Ms Pandorita Bonanza), 26:40. 

V lasařské disciplíně pro dospěláky Ranch Roping se prosadil dvojnásobný exmistr ČR Patrik Urban, který zalasoval za 13:12, druhý byl Renato Santana (16:06), třetí P. Řeháček (16:84). Na loňského vítěze Rudu Paula zbyla „bramborová“ medaile, tedy 4. místo (29:87), pátá byla hodem těsně před vypršením časového limitu K. Matějková (56:19).

Při slavnostním nástupu ve 13:15 hod. hlavní role náležela české státní hymně a české vlajce. Tu do arény přivezla úřadující mistryně republiky Kristýna Matějková. Pak bylo vše v rukách indiánského šamana z kmene Lakotů jménem Inyan Wokiyake, který prosil Velkého ducha o přízeň a ochranu jezdců a zvířat při rodeu. A také o počasí…

V odpoledním programu, který začal po slavnostním nástupu v 13.45 hodin, dospělí i junioři nakládali tele; tedy na řadu přišel Trailer Loading. O pěkné výkony nebylo nouze. V dospělých nejrychleji naložila dvojice Josef Stejskal a K. Matějková, a to za 37:37, ve slušném čase 43:25 to stihli i druzí M. Fencl a Petra Hesová. I junioři prokázali zručnost a jejich koně kázeň, když nejrychleji stihli svoji úlohu Barbora Vondroušová s Kateřinou Lencovou (54:50, a to o pár vteřinek před dvojicí Natálek Kolářovou a Hampejzovou (58:66). 

Pak přišla na řadu druhá a poslední „rychlostka“, tedy Barrel Race. A v seniorech přinesl tento dostih kolem barelů některá překvapení. Že se K. Matějková umístí se svými dvěma koňmi na druhém a třetím místě, to přece jen bylo docela "silný kafe". S Try My Best Dunnit si vyjela "druhé peníze" za 17:67, s One Time Fox byla pak třetí (18:06). Že na vítězku "Tyčí" A. Takácsovou s Lenkou zbyde jen "bramborová" medaile také moc diváků neočekávalo. Největší překvapení pak představovaly dvě jízdy Martiny Vrublové na klisně Štěpánka, která v té rychlejší dosáhla při premiéře v Radotíně parádního času 17:60 a odnesla si skleněný pohár pro vítěze! Dodejme ale, že překvapeni nebyli ti z přihlížejících, kteří sledují např. Středoevropský pohár, kde Martina v barelech "sklízí" první místa takřka pravidelně.

V juniorech si pak prohodila pořadí z Tyčí děvčata na prvním a druhém místě, koně byli stejní. Takže první byla N. Kolářová (18:73), druhá E. Roučová (19:15). Jen o setinku vteřiny se opozdila N. Smolíková (19:16), takže si zopakovala třetí místo.

 Velké radotínské rodeo o senátorský pohár, 20.5.2017 Velké radotínské rodeo o senátorský pohár, 20.5.2017 Velké radotínské rodeo o senátorský pohár, 20.5.2017Velké radotínské rodeo o senátorský pohár, 20.5.2017

Steer Wrestling!
Parádní disciplína, která se jela o Vítězný štít starosty Prahy 16 Mgr. Karla Hanzlíka a mimořádnou finanční prémii. Osm borců si to s telaty a mezi sebou rozdali ve dvou kolech. Po prvním kole vedl Mirek Kraus před Janem Kolářem, v druhém položili úspěšně tele další tři stateční. Po seřazení dosažených časů předal osobně Mgr. K. Hanzlík věcnou cenu J. Fialovi, který dosáhl času 0:46:30. Další pořadí bylo 2. M. Kraus, 0:56:26, 3. J. Kolář, 1:04:50, 4. P. Řeháček, 1:04:92, 5. P. Urban, 1:10:46. Obdiv obecenstva náležel pochopitelně všem.


Poslední záležitostí rodeového dne bylo Přehánění telat, v originálu Team Sorting. Telata si uchovala svěžest a hravost i při této zajímavé disciplíně a dala soutěžícím dospělým pěkně zabrat. První místo vydolovali zkušení dobytkáři R. Santana, R. Paul a legendární Milan Cejp (legendární proto, že se svým bratrem Standou založili v Libchavech u Ústí nad Orlicí ještě za minulého režimu vůbec první rodeo v Československu). Přehnali dva kusy za 1:01:94. Dvě telata v souladu s pravidly přehnali ještě J. Stejskal, Kateřina Šoltysová a K. Matějková a za čas 1:14:51 brali druhé místo!

Závěrečný nástup pak přinesl slavnostní vyhlášení celkových vítězů Velkého radotínského rodea 2017. Nikoho nepřekvapilo, že nejlepší dámou rodea, tzv. Rodeo Girl, se stala loňská šampionka Kristýna Matějková! Celkovým vítězem se pak stal bodíky pečlivě sbírající Přemek Řeháček! Ten přijal z rukou prvního zástupce starosty MČ Praha 16 Mgr. Mirka Knotka mohutný Senátorský pohár. (Mgr. M. Knotek laskavě "zaskočil" za senátora PhDr. T. Grulicha, který byl služebně mimo republiku.) A k poháru si vítěz mohl přibalit zbrusu nové westernové sedlo, které věnovala firma Pinto Maxe Hakena.

Závěrečná tři čestná kola se pak nesla v duchu "Za rok touhle dobou!"

To ovšem nebylo všechno. Večerní country bál za účinkování kapely Buffalo Bill vyvrcholil před desátou hodinou třešničkou na pomyslném narozeninovém dortu rodea v Radotíně: parádním ohňostrojem! A počasí? Vydrželo.
   
Ing. Petr BinhackZa pořadatele Petr Binhack
TarpanClan

Přehled výsledků na http://ceskerodeo.cz/vysledky/vysledky-2017

Více snímků najdete ve fotogalerii
Zveřejněno: 26.05.2017 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 1540 x
Vytisknout