Elektronická evidence tržeb - EET

Elektronickou evidenci tržeb upravuje zákon č. 112/2016 Sb. ze dne 16.3.2016 o evidenci tržeb. Obecně je nutné datové připojení a zařízení, které umožní platbu zaevidovat a spojit s Finanční správou.

Povinnost evidovat tržby tímto způsobem je rozdělena do čtyř fází:

1. fáze - účinná již od 1. prosince 2016 se vztahovala na ubytovací zařízení a stravovací služby např. hotely, kempy, kantýny, ale i předzahrádky, jídelní vozy atd.

2. fáze - účinnost od 1.3.2017 se vztahuje na maloobchod a velkoobchod.

3. fáze - účinnost od 1.3.2018 se vztahuje na všechny ostatní činnosti, které nejsou uvedeny v 1., 2. nebo 4. fázi např. účetnické činnosti, pozemní a potrubní doprava, stravovací a pohostinské služby jako např. pizza do ruky, párek v rohlíku, zmrzlina do kornoutu atd., právní činnosti, lékaři či veterináři.

4. fáze – účinnost od 1.6.2018 se vztahuje na vybraná řemesla a výrobní činnosti např. výroba textilií a oděvů, papíru, mýdel hraček, sportovních potřeb a také elektrikáři, malíři či kadeřnice a maséři atd. 

Je nutno podotknout, že někteří poplatníci budou muset rozlišit, zda nabízí např. přímou konzumaci v provozovně nebo se bude jednat o prodej „s sebou“, a to i na základě rozhodnutí zákazníka. Nechtěl-li poplatník evidenci tržeb dělit, mohl evidovat tržby bez rozdílu od 1.12.2016. 

Elektronické evidenci tržeb nepodléhají tržby při převodu z účtu na účet. Dále jsou vyloučené z evidence tržeb např. územní samosprávné celky, banky a spořitelny, investiční společnosti, prodej prostřednictvím automatu, stravování či ubytování poskytnuté školou nebo školským zařízením a další, které stanoví nařízení vlády.
Vytisknout