Horymír a masopustní veselice v Radotíně

Městská část Praha 16 zve na Masopust a Horymírovu sváteční jízdu, které se uskuteční v sobotu 25. února od 9 hodin na náměstí Sv. Petra a Pavla (už v 8.30 hodin je před radotínskou radnicí plánován sraz jezdců a rozloučení s hrdinným vladykou Horymírem, který tentokrát poveze poselství starosty Radotína starostovi Neumětel). 

Na obou akcích se podílí i další místní organizace - Divadelní spolek GAUDIUM, Petrklíč, Mateřská škola Radotín, Základní škola Radotín, Radotínský turistický klub, Sbor dobrovolných hasičů, Kulturní středisko Radotín, Tarpan Clan a další. 

Plakát ke slavnostní jízdě Radotín - NeumětelyS již tradiční Horymírovou sváteční jízdou, která otevírá jezdeckou sezónu, se již třetím rokem pojí i „přičleněný“ masopust. Letos poprvé se ale chystá opravdová masopustní veselice.

Sraz jezdců je již v 8.30 hodin před radnicí!



Zbrojnoš připíjí statečnému Horymírovi. Jízda z Neumětel do Radotína, únor 2016.
Zbrojnoš i radní Petr Binhack (vpravo) připíjí statečnému Horymírovi a jeho družině. Horymírova jízda z Neumětel do Radotína, únor 2016.

Především jsou všichni – v masce i bez ní – srdečně zváni na průvod masek s medvědem! Ten se začne houfovat u statku, ve kterém má Petrklíč svou lesní školku (na náměstí Osvoboditelů 6/19) od deváté hodiny ranní. Příkladem všem, vedle Petrklíče a jeho příznivců, půjde divadelní spolek Gaudium, v různých kostýmech s písní a hudbou v čele průvodu, směrem k radnici. Odtamtud bude v témže čase vyrážet vladyka Horymír se svou družinou k Neumětelům. 

Vzhledem k tomu, že průvod má vyrazit o půl desáté, neměl by se s vladykovým jízdním oddílem dostat do potyčky, nanejvýš mu stihne zamávat. A pak už se může spustit rej masek, program na pódiu i kolem něho, při kterém nebudou chybět děti, herci, ani zpěváci.

A protože k masopustu patří, kromě nevázané zábavy, i pořádné hostiny, přislíben je i stánkový prodej se sváteční zabíjačkou (stánek bude otevřen od 8 hodin). A až se vše sní a dohraje staročeský kabaret, proběhne soud s medvědem – rozsudek je jasný předem, medvěd bude zastřelen. Zda si předtím ještě stihne zatančit za doprovodu flašinetu, to už si musí každý přijít zjistit sám... :-)

Program HORYMÍROVY SVÁTEČNÍ JÍZDY A MASOPUSTU, Radotín, sobota 25. února 2017

8.30 hod. –  sraz jezdců a slavnostní uvítání před radnicí

8.35 hod. –  zdravice starosty MČ Praha 16

8.40 hod. –  Pavel Volodkovič: Píseň pro Radotín

8.45 hod. –  zdravice Horymíra

8.50 hod. – přípitek

8.55 hod. –  slavnostní fanfára - zahájení jezdecké sezóny 2017

9.00 hod. – odjezd vladyky Horymíra a zahájení stánkového prodeje a sváteční zabíjačky

9.00 – 9.30 hod. – sraz masek na náměstí Osvoboditelů 6/19 (poblíž Koruny)

9.30 hod. – vystoupení flašinetáře

10.00 hod. – rej masopustních masek před radnicí

10.30 hod. – program na pódiu (děti z mateřské školy a Petrklíče) a Divadelní spolek GAUDIUM

11.15 hod. – vyhlášení a předání cen za masopustní masky

11.30 hod. – Petr Kubec a Staropražský kabaret

13.00 hod. – závěr akce

Horymírova sváteční jízda Neumětely - Radotín, 27.2.2016
Loňská atmosféra na náměstí Sv. Petra a Pavla v Radotíně, únor 2016.

MASOPUST, nová tradice v Radotíně

První záznamy o masopustu pocházejí ze středověku, ale tradice bujarého veselí s jídlem, pitím a skotačením v převlecích a maskách je bezpochyby mnohem starší. Z antiky jsou známé bakchanálie, konané k poctě Bakcha (Dionýza), boha vína a původně i plodnosti. Samotný název v češtině je poněkud zavádějící, neznamená „maso opustit“, ale maso vpustit. Na rozdíl od latinského „karneval“ (carne = maso, vale = sbohem). V době masopustní totiž maso, zejména vepřové, povětšinou nechybělo, neboť byl čas zabíjaček.

Tržiště a zabijačkové hody, 28.2.2015
Ovary, jelita - prostě masopustní zabíjačka, únor 2015.

S masopustem přicházelo po důstojných oslavách Vánoc období uvolnění. Konec zimy byl již v dohledu a s prvním táním přicházela naděje jara. O masopustu, v němž se rozpustily i středověké svátky bláznů, propukalo všeobecné veselí. Masopust se slavil stejně na venkově jako ve městech, kde si je vedle žáků – studentů, užívali řemeslničtí tovaryši, zejména řezničtí. Maskování v lidech uvolňovalo zábrany a umožňovalo porušit mnohé zákazy. Maškarní reje a průvody provázely taškařice zesměšňující úřední, mravnostní i církevní regule. Maškary mohly být bláznivé, bláznům a šaškům se odpouštělo. V některých oblastech přebíraly maškary na tři dny vládu nad obcí.

Masopustní masky měly v dřívějších dobách pevně stanovená pravidla. Nesměl chybět medvěd, jehož srst byla tvořena z hrachoviny nebo slámy. Hospodyně tančící s medvědem musela hodně vyskakovat „na len na konopí“ – výška skoku předpovídala výšku úrody zmíněných plodin. Byl-li medvěd hlavní postavou průvodu, konal se s ním na závěr soud, za nemravnosti a hříchy, a medvěd byl symbolicky zbaven života. Dalšími figurami bývaly Slamák, Kobyla, masky „židů“, kominík a sám Masopust (šašek, blázen). Každá figura měla svou konkrétní symboliku spojenou s plodností a příslibem bohatší úrody v příštím roce.

Nabízí se tedy využít a zařadit tento veselý svátek na začátek kulturně společenského roku i v Radotíně a poskytnout tak další možnost ke společnému setkávání.

Z Českého roku od jara do zimy od Milady Motlové čerpala Vlasta Pilařová

Plakát a pozvánka na masopust a na Horymíra (pdf, 348 kB)

Zveřejněno: 21.02.2017 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 4338 x
Vytisknout