Jan Ponocný a Circus Ponorka

Circus Ponorka

28. dubna v 19.00 Circus Ponorka Honza a Ponocný v originálním ,,one-man-show‘‘ na klubové scéně v KS U Koruny 

V úterý 28. dubna se na klubové scéně v Radotíně představí již podruhé jedinečný jednočlenný orchestr, jehož hráčem je Honza Ponocný, kapelník skupiny Mekyho Žbirky a talentovaný performer, hudebník a skladatel.

Honza Ponocný se jako kytarista podílel na více než 60-ti CD, produkovval několik platinových CD pro firmu Universal, má za sebou spolupráci s řadou špičkových hudebníků  např. Steve Walsh, Jean Couture, John Riley, Ivan Kral atd….

Napsal hudbu k celovečernímu filmům režiserky Alice Nellis : Revival (2013), kde zahrál i roli slepého bubeníka (nominace na Českého lva za hudbu ), Mamas a Papas (nominace na Českého lva za hudbu), k filmu Perfect Days (hlavní role Ivana Chýlková - premiéra listopad 2011),  také titulkovou písničku do filmu Andělé , dále například k filmu Vaterland (premiéra srpen 2004 - režie David Jařab) s Karlem Rodenem v hlavní roli. 

Circus Ponorka tedy- jediný člověk – Honza Ponocný s akustickou kytarou během chvilky za pomoci elektronických ,,mašinek‘‘ a dvou mikrofonů poskládá zvuk celé kapely ve které nechybějí bicí, basa, několik kytarových partů a dokonce pěvecký sbor. Zážitek, který stojí za to!

Rozhovor s Honzou Ponocným

DR: Máte celkem široký záběr- skládáte, hrajete sám v Circusu Ponorka, ale také s kapelou Mekyho Žbirky, produkujete, dokonce hrajete ve filmu…co je pro vás na prvním místě? Nebo čeho byste se nechtěl vzdát?

Tak věci kterých bych se ale opravdu nechtěl vzdát tady zrovna nezmiňujete…, no a z těch věcí na které se ptáte….., mě vlastně moc baví uplně všecko, je bezva někomu vymyslet a nahrát písničku, zábavný je zahrát si ve filmu a vymyslet tam hudbu, ale nejvíc bych se asi nechtěl vzdát živého hraní, protože když jsem na podiu, tak jsem to asi nejvíc já, no  a pokud navíc hraju svoje písničky jakožto Circus Ponorka, tak tam už jsem uplně stoprocentně sám za sebe. Myslím, že by si měl ve svém životě každý umělec, nebo vlastně člověk z jakéhokoli oboru nechat jednu věc, kde je stoprocentně sám za sebe a nemusí dělat žádný kompromis, protože si myslím, že tak může zůstat uvěřitelný. 

 

 

DR: Honzo, jak jste vůbec přišel  na to, že si založíte jednočlenný orchestr?

 

To byl regulérní nátlak mojeho kamaráda, který mi doslova řekl, že jsem debil, že dávám svoje písničky všemožným zpěvákům a nezpívám si je sám, no a protože je o hodně větší než já a má větší svaly, tak jsem ho musel poslechnout.

 

DR: Komedie Alice Nellis s názvem Revival má  úspěch, stejně tak vaše hudba k filmu a dokonce jste vydali  soundtrack. Písničky ze snímku, jenž sleduje příběh rockerů z kapely Smoke vracejících se po čtyřiceti letech na pódia dostaly novou podobu. Proč?

Film Revival je trošku zvláštní i tím, že má vlastně dva soundtracky, jednak je to nahrávka filmové skupiny Smoke jak by jí nahrála v roce 1972 s filmovým zpěvákem, ty písničky znějí a jsou nahrány tak, aby fungovaly ve filmu. Ten druhý soundtrack jsou znovu nahrané verze filmových písniček,  nahrál jsem si je tak,  jak  myslím, že mají znít bez ohledu na to co funguje ve filmu a vydal jsem je jako svoje třetí CD s názvem Revival Circus.

 

 

DR: Mně se osobně film, hudba a i výkony všech rockerů velmi líbily, ale přiznám se, že jsem do radotínského kina šla na Revival hlavně ze zvědavosti, protože jsem četla strašlivou kritiku od Jana Rejžka nejen na vás, ale i na Alici Nelis. Mám kolem sebe hodně rockerů ve věku hrdinů filmu, ale všichni byli filmem i hudbou dost nadšeni….   Tak mne napadá, nebyl to nějaký reklamní trik, ta negativní kritika ?

 

Tak teď už to asi můžu říct. Nám už přišlo skoro až trapný, jak nás všichni chválili a různí staří rockeři nám dokola říkali takový to: ,,no to je přesný jak jste to trefili……,, , to až začne bejt podezřelý, když vás všichni vychvalujou,  že jo? No a mě navíc vždycky fascinovalo,  jak v rokenrolu fungujou ty mimohudební věci, prostě takovej ten ,,great rock n´ roll swindle,, , to k tomu trošku patří, že se taky neberete uplně smrtelně vážně, protože ,,it s only rock n´ roll,,. Tak jsem byl moc rád, že byl pan Rejžek tak hodný a že se uvolil napsat úžasnou recenzi, ve které popravil i věci které ve filmu vůbec nebyly, a hodně si s tím vyhrál. Je fakt, že to skvěle zafungovalo a pan Rejžek je fakt pankáč, jak mu je jedno co si o něm lidi myslí, to on je ten pravej rock n´ roll.

Díky a těšíme se!

Dana Radová

Zveřejněno: 30.03.2015 – Jaroslav Hájek ; Přečteno 1606 x
Vytisknout