Podzimní vycházka na dno pravěkého moře

Přesně 105 zájemců se v sobotu 21. října zúčastnilo další vycházky s paleontologem Štěpánem Rakem po nejznámějších geologických lokalitách v okolí Radotína (Ortocerový lůmek u Lochkova, Černá rokle a Sudy pod Kosoří). 

Účastníci výpravy tak mohli nahlédnout do geologické minulosti, prohlédnout si všechny uvedené lokality, nasbírat cenné poklady z hlubin pravěkého moře a načerpat informace z odborného výkladu. 

Jak akce probíhala napoví několik subjektivních slov od Jiřího Bárty, který je stejně jako Štěpán Rak ml. členem místních letopisců (www.letopisciradotin.cz). 

Lehce pošmourné počasí posledních dnů nenapovídalo, že by tomu tuto sobotu mohlo být jinak. A hle! Snad si Štěpán Rak opravdu objednal nádherné počasí, nebo se jen náhodou trefil do krásného podzimu. Každopádně již v deset hodin dopoledne bylo jasné, že den bude jako malovaný.

Vycházka se Štěpánem Rakem; Ortocerový lůmek, 21.10.2017
Vycházka se Štěpánem Rakem (Ortocerový lůmek) a určování nalezených pokladů; 21.10.2017 
Foto: Jiří Bárta, Letopisecká komise Městské části Praha 16


Na autobusové zastávce v srdci Radotína se sešlo opět nemálo lidí dychtících po báječných nálezech z hlubin prehistorie a slovech paleontologa Štěpána Raka. Autobus číslo 120 se jako tradičně naplnil až po střechu. Cestou přistupovali další a další nadšenci a na zastávce "K Cikánce" nás bylo kolem stovky. Konečný počet se ustálil na 105 účastnících.

Po krátkém úvodním průvodcově slově jsme se vydali k nedalekému slavnému Ortocerovému lůmku. Zde si každý dosyta užil odborného výkladu doplněného chytrými kartičkami, které Štěpán rozdával ke každému nálezu. Hlavonožec, mlž i vzácný trilobit se zaskvěli v rukou šťastných nálezců. Většinou to byli ti nejmladší, kteří měli to štěstí a vyslechli si od Štěpána slova uznání a pochvaly. Když už se všichni prohrabali mořem hlavonožců a naplnili jimi své batůžky a kapsy, zavelel náš průvodce k cestě do dalšího věhlasného naleziště.

Vycházka se Štěpánem Rakem; 21.10.2017Vycházka se Štěpánem Rakem; 21.10.2017Vycházka se Štěpánem Rakem; 21.10.2017Vycházka se Štěpánem Rakem; 21.10.2017
Foto: Jiří Bárta 

Cestou jsme se dozvěděli i nemálo zajímavostí o živé fauně Šachetského potoka a jeho okolí. To už jsme ale dorazili do veleznámé Černé rokle, která svůj název odvozuje od černě zbarvených vápenců dříve tak hojně užívaných na dlažbu pražských chodníků.

Zde, ve velkém suťovém poli, začalo pro výletníky a vášnivé hledače to pravé sběračské eldorádo. Mladí i ti starší, všichni kutali, přehrabovali a kladívky mnoha tvarů a váhových kategorií proklepávali místní šutroví. Pokaždé se někdo vymrštil a s rukou napřaženou běžel k našemu paleontologovi s otázkou v očích a na rtech: „Pane Raku, pane Raku, co to je?“ Odpovědí mu bylo: „No vidíš, krásnej kousek, podívejte, co tady ten klučina našel! Tady máš kartičku s obrázkem a druhovým jménem.“ A tak jsme si tam tak pěkně kutali a sluníčko hřálo a svítilo a čas nám příjemně utíkal, ani jsme jej nevnímali.

Poslední zastávkou byla nedaleká lokalita pod mohutnými skalními útvary známými jako Sudy. I tady se vášeň sta víkendových paleontologů doslova utrhla ze řetězu a byla odměněna mnoha nálezy pěkných částí trilobitů.

Čtyři hodiny uběhly jako nic a výlet se nachýlil ke svému závěru. Pomalu se každý odebíral zpět k domovu a v hlavě mu rezonoval dnešní pěkný zážitek. Díky Štěpáne, bylo to opravdu moc fajn a už se těším příště!
Jiří Bárta
Zveřejněno: 23.10.2017 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 2850 x
Vytisknout