Ponocného Ponorka

Na klubové scéně v Radotíně se ve čtvrtek 7. dubna již podruhé představí jedinečný jednočlenný orchestr Honzy Ponocného, kapelníka skupiny M. Žbirky.

Talentovaný performer, hudebník a skladatel Honza Ponocný s akustickou kytarou během chvilky za pomoci elektronických ,,mašinek‘‘ a dvou mikrofonů poskládá zvuk celé kapely, ve které nechybí bicí, basa, několik kytarových partů a dokonce pěvecký sbor. Zážitek, který stojí za to! Než přijde, je tu malý rozhovor:

Honzo, hrajete s kapelou Miro Žbirky a ve svém jednočlenném orchestru Circus Ponorka, to je docela velký kontrast, ne?    
Tak já nevím, mě to příjde vlastně stejný, Meky je popař a já taky ne?

Honza Ponocný si je sám skupinou. Foto: archiv Jana Ponocného

A není vám někdy v jednočlenném orchestru trochu smutno?
To vůbec ne, smutno by mě bylo, kdyby nechodili lidi na koncerty, což se naštěstí neděje, taky je hrozná výhoda, že na rozdíl od jinejch kapel se jen tak nemůžu rozpadnout, snadno se celej orchestr na všem shodneme a navíc na podiu vůbec nejsem sám, mám v těch svojich efektech spoustu malejch Japonců, kteří mi pomáhají vytvořit všechny zvuky.

Komedie Alice Nellis s názvem Revival měla úspěch, stejně tak vaše další hudba k jejím dalším filmům. Jak taková hudba vůbec vzniká? Nad scénářem, nebo už hotovým filmem? 
Spíš než nad něčím tvořím pod něčím, většinou pod pohrůžkou zastřelení od producenta, pokud nedodržím termín dodání nahrávky. Ale to samozřejmě říkám jenom proto, abych vypadal zajímavěji a víc jako umělec, ve skutečnosti mám všechno hotový  ještě dřív, než Alice začne psát scénář, protože jsem šprt a zbytek vymýšlím při povídání si s Alicí nad scénářem, natočím nějaký pracovní  nahrávky a pokud jsme všichni spokojení, tak definitivní hudbu pak dodělávám až na sestříhaný obraz.

Hrdě se hlásím k vašim fanynkám a těší mě, že jste souhlasil se spoluprací a zapůjčením některých vašich skladeb pro autorskou divadelní hru Standa Dudek, kterou připravuji s Divadelní společností Křoví.  Dělal jste už hudbu pro divadlo, nebo to drze napadlo zatím jen nás?
V první řadě musím říct, že jsem rád, že se vám moje hudba hodí. Pokud jde o hudbu k divadelním představením, tak toho bylo tolik, že si to ani nepamatuju, vím jen, že v posledním roce jsem napsal hudbu pro hry Audience v Národním divadle a Božská Sarah v divadle Kalich a teď pro Radotínské divadlo, prostě jenom samý velký a významný divadelní scény.

A šlaka, to je tedy závazek. Díky a těšíme se!
Dana Radová

Cirkus Ponorka
Circus Ponorka – 7. dubna od 19 hodin na Klubové scéně Milana Peroutky v Kulturním středisku v domě "U Koruny", nám. Osvoboditelů 44/15, Praha-Radotín

Zveřejněno: 29.03.2016 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 1497 x
Vytisknout