Radotínem pojede posvícenský elektrobus

Elektrobus Vrcholem kulturního dění „pod širým nebem“ v pražském Radotíně je říjnové Havelské posvícení. Letos jeho význam podtrhne ještě jedna mimořádná doprovodná akce: poprvé se tu – na posvícenské trase – představí elektrobus!

Vedení Městské části Praha 16 se dlouhodobě snaží prosazovat takové projekty, které nejen přispívají k rozvoji města, ale rovněž patří do kategorie „smart“ – tedy mj. podporují kvalitu prostředí i života a současně snižují spotřebu zdrojů (více k tomuto tématu nalezete na www.praha16.eu).

Nasazení elektrobusu v rámci letošního Havelského posvícení konaného o druhém říjnovém víkendu (8. a 9. října) a jeho test v dosud dopravně neobsluhované oblasti Viniček bude dalším drobným příspěvkem do trvale udržitelného rozvoje Radotína. Návštěvníci akce se budou moci poprvé projet elektrobusem společnosti SOR Libchavy s označením EBN 8, což je zatím nejmenší z řady autobusů na elektrický pohon, který pojme až 50 cestujících, z toho 16 sedících.

Jízdy jsou v plánu v sobotu mezi 10. a 18. hodinou a v neděli mezi 10. a 12. hodinou. Orientační jízdní řád bude vyvěšen na webové stránky a na všechny zastávky v pátek 7. října v odpoledních hodinách (po ostré jízdě elektrobusu bez cestujících). 

„Budoucnost městské hromadné dopravy je jednoznačně v menších autobusech na alternativní pohon, které obslouží odlehlejší a často klidové lokality, v nichž nebudou zátěží pro životní prostředí, ale naopak šikovným pomocníkem,“ vysvětluje záměr starosta Městské části Praha 16, Mgr. Karel Hanzlík a dodává:

„V Radotíně dlouhodobě uvažujeme o obsluze MHD oblasti kolem ulice Na Viničkách, z níž je to pro občany na autobus či vlak dosti daleko, ale přitom členitý terén, vysoké převýšení a úzké komunikace neumožní provoz klasického, dlouhého městského autobusu. Letos si v terénu ověříme, zda ekologický midibus bude splňovat naše představy a budeme s hlavním městem, potažmo ROPIDem jednat o zavedení autobusové linky do této lokality.“

Z dosavadních jednání s pracovníky odpovědnými za rozvoj pražské hromadné dopravy vyplynulo, že vše je závislé na modernizaci železniční trati a stanic. A protože se zahájení tohoto projektu z objektivních důvodů neustále odsouvá, radotínští zastupitelé se rozhodli jednat. 

„Starostou svolaná pracovní skupina přednesla radnici MČ Praha 16 návrh na pilotní projekt spolupráce se společností SOR, s využitím elektrobusů jako inspirací pro řešení dalších podnětů obyvatel Radotína. Chceme nabídnout všem zainteresovaným stranám nápad, jak v budoucnu navázat na připravované klíčové projekty modernizace nádraží a železniční trati či výstavbu Centra Radotína,“ uzavírá předseda Dopravně bezpečnostní komise při Radě městské části Praha 16 Ing. Petr Šiška.

_________________________________

SOR Libchavy spol. s r. o. je českou firmou s tradicí strojírenské výroby. Její výrobní program obsahuje vozidla v délkách od 8 do 18 m ve všech typových kategoriích (tj. městská, příměstská a dálková) se všemi typy pohonů: diesel, CNG, hybridní i čistě elektro. Jeho vývojem se společnost zabývá od roku 2009. Od té doby doznals  tato kategorie vozidel značného posunu, do současnosti bylo vyrobeno 35 kusů elektrobusů, z nichž je 31 v běžném provozu u zákazníků po celé Evropě. Ve výrobním programu libchavského výrobce jsou aktuálně 3 typy elektrobusů v délkách 8, 9,5 a 11 metrů.

Nízkopodlažní elektrobus EBN 8 nové generace se představil v roce 2013 na veletrhu BusWorld v belgickém Kortrijku. Jedná se o bezemisní osmimetrové nízkopodlažní dvounápravové dvoudvéřové vozidlo vybavené klimatizací řidiče. 
Zveřejněno: 26.09.2016 – Kateřina Drmlová ; Přečteno 2702 x
Vytisknout