Výstraha ČHMÚ: Pozor na vysoké teploty, požáry a silné bouřky

Český hydrometeorologický ústav aktualizoval výstrahu (2017/55), která upozorňuje na velmi vysoké teploty a nebezpečí požárů na území Hlavního města Prahy. 

Vysoký stupeň nebezpečí se týká velmi vysokých teplot a výstraha platí od čtvrtka 22. června 12 hodin až do 20 hodin.

Nebezpečí požárů je kvalifikováno jako nízký stupeň nebezpečí a výstraha je platná od čtvrtka 22. června od 12 hodin až do odvolání. 

Varování před silnými bouřkami je platné od 22. června od 19 hodin do 23. června do 4.00 hodin.

Počasí u nás ovlivňuje rozsáhlá oblast vyššího tlaku vzduchu nad jihozápadní a jižní Evropou. Před studenou frontou, která postoupí dnes večer (čtvrtek 22.6.) ze západní do střední Evropy, bude na naše území vrcholit příliv velmi teplého vzduchu od jihozápadu.

Díky déletrvajícímu suchému období hrozí nebezpečí vzniku požárů na většině území Čech a na jihu Moravy. Přechod studené fronty v noci na zítřek (pátek 23.6.) pravděpodobně nebezpečí vzniku požárů výrazněji nesníží, na základě aktuálních informací bude ČHMÚ výstrahu v dalších dnech upřesňovat.

V teplém jihozápadním proudění dnes (čtvrtek 22.6.) vystoupí teploty vzduchu na většině území Čech a Moravy nad 31 °C, v Praze, ve středních a západních Čechách a na jihu Moravy místy i nad 34 °C.

Dnes večer a v noci na zítra (pátek 23.6.) se budou na studené frontě i před ní tvořit v severní polovině území silné bouřky s nárazy větru kolem 20 m/s (70 km/h), kroupami a srážkovými úhrny kolem 25 mm. V Krušných horách se mohou vyskytnout i velmi silné bouřky s nárazy kolem 25 m/s (90 km/h), zejména dnes večer. Bouřky budou během noci postupovat dále k východu, na Moravě a ve Slezsku se vyskytnou zejména v druhé polovině noci.

Doporučení k vyvarování se aktivit, které by mohly vyvolat požár

  • V lesích, ale i jinde v přírodě nerozdělávat oheň, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně.
  • Řídit se místními vyhláškami a zákazy, které mohou být vydány v případech sucha a nebezpečí vzniku požárů.
  • Dbát na úsporné hospodaření s vodou.
  • Být si vědom toho, že požáry mohou vzniknout i při úderu bleskem.
Doporučení k eliminaci přehřátí a dehydratace organismu s možným poškozením zdraví
  • Omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách.
  • Nenechávat děti, ale i zvířata, na přímém slunci, zejména ve stojících automobilech.
  • Zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů bez kofeinu, přednostně neperlivých, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami.
  • Při pobytu na přímém slunci používat ochranné prostředky (krémy s vysokým UV filtrem, sluneční brýle, pokrývku hlavy).
  • Při použití klimatizace udržovat teplotní rozdíl mezi venkovním a klimatizovaným prostředím maximálně kolem 5 stupňů Celsia.
  • Věnovat zvýšenou pozornost malým dětem, nemocným a starším občanům.

Doporučení ke zmírnění následků jevů
  • Přívalový déšť může ojediněle vést k zatopení níže položených míst, sklepů apod.
  • Pro omezení škod nárazovým větrem zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně položené předměty (zahradní nábytek, slunečníky apod.).
  • Dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí úrazu větrem uvolněnými předměty, pádem ulomených větví apod. a zásahu bleskem.
  • Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů zobrazených na stránkách ČHMÚ nebo v aplikaci mobilního zařízení.
Zveřejněno: 22.06.2017 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 1291 x
Vytisknout