Císař přijel na burčák

V sobotu 11. září 2021 mimořádně navštívil již tradiční radotínské burčákobraní císař Karel IV. s chotí Eliškou Pomořanskou a královským průvodem, kteří se na náměstí Sv. Petra a Pavla zastavili na své odložené cestě na hrad Karlštejn. Čímž povýšili celou akci na Královské burčákobraní. 

Předvoj královského průvodu čele s arcibiskupem Arnoštem z Pardubic, který návštěvníkům poděkoval za milé přijetí a dal všem své požehnání přivítal také rychtář Karel Hanzlík a nad vinným perlivým mokem popřáli všem pevného zdraví a šťastnou cestu na hrad Karlštejn. Čekání na příjezd císaře vyplnila dobová hudba souboru Villanella a ochutnávání burčáku od 11 dovozců především z jižní Moravy, mezi nimiž bylo například Vinařství Dwořáček z Valtic a Rodinné vinařství Hrabal z Velkých Bílovic, kteří se nepřetržitě účastní od 1. ročníku v roce 2009. Tento rok bylo možné ochutnat i burčák z Výzkumné stanice vinařské v Karlštejně nebo z Lobkowiczkého zámeckého vinařství z Roudnice nad Labem, tedy z Čech.

Královské burčákobraní, 11.9.2021Kvůli zranění Elišky, která by nedokázala vylézt na kočár, nakonec Karel IV. (v podání herce Františka Kreuzmanna mladšího) se svým průvodem přišel tentokrát pěšky, ale i tak je přivítalo hlasité „Vivat!“ od několika stovek přítomných návštěvníků. Císař si slavnostně převzal od rychtáře klíč k „městu“ a po dlouhém uvítacím proslovu, kdy ocenil nejen krásu a rozvoj Radotína, upozornil i na pracovitost místního konšelstva, která všude není jevem obvyklým. Následně předal slovo své choti – Elišce Pomořanské (v podání Milady Čechové), která všechny pobavila svou omluvou a zdůvodněním proč se tentokráte nemůže účastnit již tradičního tance s místními dvořany.

A protože ani dvořané v podání herců z DS Gaudium nevěděli, jak to teď s tancem je - jestli se už může či stále nemůže tančit, raději se s císařem a rychtářem jenom prošli špalírem a párkrát se zatočili dokola.

Královské burčákobraní, 11.9.2021Odpoledne obveselovala návštěvníky cimbálová muzika pana Kováče či swing od Prague Rythm Kings, kteří si přivezli s sebou i tanečníky a melodiemi z 20. a 30. let minulého století nechali všechny přítomné zapomenout na aktuální dění a zasnít se. 

Než došlo na počítání hlasovacích lístků soutěže o nejlepší burčák a losování o krásné ceny z řad hlasujících návštěvníků, rozezvučel struny své kytary Petr Váňa ml.. Pak už pódium patřilo radotínskému starostovi a milé návštěvě v podobě starostky Prahy 5 Renátě Zajíčkové a bývalého pražského primátora a lékaře Bohuslava Svobody. „Děkuji paní starostce za velkou pomoc a podporu naší městské části, především na začátku koronavirové pandemie, kdy sice vláda nařídila nošení ochranných prostředků, ale již nezajistila jejich zásobování, v té chvíli nám přišla na pomoc právě radnice Prahy 5“, přivítal starostku Karel Hanzlík. „Bývalého primátora, kolegu z pražského zastupitelstva a hlavně lékaře pana Svobodu asi nemusím představovat. Mimochodem, díky němu máme u řeky místo skládky skvělý biotop, jelikož pražská rada, které předsedal, nám v roce 2012 poskytla účelové prostředky na dekontaminaci a výstavbu“, dodal starosta a společně losovali 7 šťastných výherců z řad návštěvníků, kteří hlasovali o nejlepší burčák. Ceny v podobě vín a prosklené domácí vinotéky na 20 flašek věnovala Městská část Praha 16 a přítomní vinaři. Vítězem účastnické ankety o nejlepší burčák se stalo vinařství Bisenc Bzenec se svým burčákem z odrůdy moravský muškát.

Večer pak patřil rockové kapele Harry Band a pánové to jak se patří osolili :)

Královské burčákobraní, 11.9.2021 Královské burčákobraní, 11.9.2021 Královské burčákobraní, 11.9.2021 Královské burčákobraní, 11.9.2021

Celodenní akci navštívilo cca 2 tisíce platících návštěvníků, výtěžek ze vstupného půjde na podporu sociálních a kulturních akcí městské části a my se budeme těšit a doufat, že se nezpřísní vládní nařízení a opět se shledáme za necelý měsíc na Havelském posvícení.

Celá fotogalerie ZDE.

Reportáž TV Prahy z akce


Zveřejněno: 14.09.2021 – Eva Javorská ; Přečteno 893 x
Vytisknout