Co dělat při přepadení

Ne každému z nás se to během života stane, je ale určitě dobré být připraven, neboť případů kolem nás přibývá. Napadení... Nedávno do médií pronikl případ muže, který se snažil v metru někoho ochránit, a ve zlém se mu to vrátilo. Nejenže mu nikdo nepomohl, ale nikdo z přihlížejících ani nebyl schopen zavolat policii... Na co se tedy připravit?

Má-li útočník zbraň, neodporujte mu a odevzdejte všechny požadované cennosti – Váš život je přednější. Nemá-li útočník zbraň, pokuste se zvážit své schopnosti a snažte se bránit nebo utéct. K obraně můžete použít např. kabelku, svazek klíčů nebo deštník, písek, kamení, lak na vlasy... Začněte křičet, volat hlasitě o pomoc, některé útočníky to může zastrašit. Nemáte-li šanci se ubránit, v žádném případě nevyhrožujte útočníkovi, že případ oznámíte policii.


Vždy si všímejte vzhledu útočníka kvůli případné pozdější identifikaci (výška, postava, barva vlasů, obličej...). I v případě pouhého pokusu o přepadení volejte policii (tísňová linka 158) nebo se dostavte na nejbližší místní oddělení policie, pamatujte – pokud věc neoznámíte, může být brzy obětí někdo další. V případě znásilnění počkejte s umytím a převléknutím až do doby, než Vás prohlédne lékař (došlo by ke zničení důležitých důkazů k usvědčení pachatele) – nemáte se za co stydět, svěřte se někomu blízkému nebo psychologovi.

Jaké použít finty k odvrácení činu nebo zastrašení pachatele? Udělejte něco neočekávaného, začněte třeba křičet „Hóóóří", snažte se zdržovat (Chceš sex? Půjdeme ke mně...), předstírejte mdloby, silnou nevolnost, hysterický záchvat, mějte u sebe píšťalku a začněte hlasitě pískat. Jiným způsobem je vyzkoušet psychologický přístup – pokuste se s ním navázat kontakt a  rozmluvit pachateli jeho čin.

Jste-li svědkem přepadení či jiného násilí, nebuďte lhostejní a pomozte poškozenému, je-li to ve Vašich silách, v případě, že tak neučinila oběť, volejte policii (tísňová linka 158), všímejte si všech detailů, abyste později mohli uvést všechny informace, které by mohly pomoci při vyšetřování, pokuste se situaci vyfotografovat mobilním telefonem. Důležité je spolupracovat s policií, neboť svědek je velmi důležitá osoba.

Zveřejněno: 23.07.2015 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 5675 x
Vytisknout