Geologická exkurze se Štěpánem Rakem do lomu Kosov

Letopisecká komise Městské části Praha 16 pořádá v sobotu 7. dubna vycházku s geologem Štěpánem Rakem do lomu Kosov.

Sraz je v 10 hodin u vlakového nádraží v Berouně, odkud se společně přesunete na autobus (bus C, odjezd v 10.35 z autobusového nádraží). Vstupné je dobrovolné.

O lomu Kosov
Lom Kosov je dnes již nečinný, původně se zde těžila korekční surovina (nekvalitní vápenec), používaná do drceného vápna z nedalekých Koněprus.

 

Celkem v sedmi patrech lomu, která navštívíte odspoda, poznáte pestrou minulost vývoje naší země v siluru – třetím období starších prvohor. Dělí nás od něj přes 300 milionů let. V lomu se projdete po dně pravěkého moře, poznáte sopečné erupce, uvidíte vulkanické pumy, tenké břidlice se stříbřitými graptolity, sílu geologie, která zvrásnila skálu, predátory silurského moře – hlavonožce, jejichž schránky zde tvoří celé skály a najdete jistě i řadu trilobitů. Lom Kosov je mezinárodně výjimečným nalezištěm, které nabízí mnoho desítek živočišných forem silurského tropického moře.

vyzaduji

Půvabná scenerie lomu Kosov

Foto: Jiří Bárta

Pod hlavičkou Letopisecké komise Radotín Štěpán Rak pořádá vcelku pravidelné exkurze do geologických lokalit v okolí Radotína (Ortocerový lůmek u Lochkova, Černá rokle a Sudy pod Kosoří), vždy s odborným výkladem. Poslední výprava do kosovského lomu se konala v červnu 2014 (o tom, jaká byla, se můžete dočíst v článku p. Jiřího Bárty).

Co si vzít s sebou

Na vycházku do terénu si s sebou vezměte svačinu, pití, pevnou obuv, malé kladívko, lupu! a noviny na balení nalezených vzorků. Výprava zabere cca 4 – 5 hodin. 

vyzaduji


Plakát ke geologické vycházce do lomu Kosov (jpg, 567 kB)

Zveřejněno: 05.04.2018 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 1515 x
Vytisknout