Korunu poctí návštěvou Soňa Červená a Olga Sommerová

V rámci pořadu kinovinárna se v sobotu 2. prosince bude od 18.00 hodin promítat v Koruně celovečerní dokumentární film Olgy Sommerové „Červená“ věnovaný světově proslulé operní pěvkyni a herečce Soně Červené. Po filmu bude následovat beseda přímo se Soňou Červenou i režisérkou Olgou Sommerovou.

vyzaduji

Film je příběhem ženy, jejíž soukromý a profesní život byl ovlivněn dějinami Evropy 20. století. Soňa Červená se narodila v roce 1925 do rodiny zakladatele kabaretu Červená sedma Jiřího Červeného. Z jejího životopisu je možné zjistit například, že: „Když byla malá, chodili k nim na návštěvu František Gellner, Bohuslav Martinů, Eduard Kohout a Jindřich Plachta. Její první velkou roli jí dal Jan Werich. Ve filmu vystoupila po boku Jaroslava Marvana a Meddy Valentové. Šatnu měla dohromady s Ljubou Hermanovou. V divadle hrála s Oldřichem Novým i Vlastou Burianem. Pro evropskou operu ji objevil Herbert von Karajan. Nudle pro ni vařil Luciano Pavarotti. Večeřela s Marií Callas, zpívala s José Carrerasem – a to když ho ještě nikdo neznal, v Netopýru vystoupila pod taktovkou Plácida Dominga. Obdivuje ji Robert Wilson. Je fascinující, temperamentní, oduševnělá a velkorysá. Zkoušet s ní je zážitek. Když už nikdo nemůže, ona bývá v nejlepším. Umí vášnivě mluvit o divadle, je zanícená vlastenka, skvělá řidička. Trasu Praha – Hradec Králové umí ve svém voze Rolls-Royce absolvovat za 75 minut.“

Svoji pěveckou dráhu Červená zahájila v Osvobozeném divadle a profesionální operní dráhu v Janáčkově divadle v Brně. Rodinné zázemí jí zničila nacistická okupace, během níž byli její rodiče odvlečeni do koncentračního tábora. Matka po komunistickém převratu za podivných okolností zemřela ve vězení na Pankráci a o život se tehdy začala bát i již proslavená umělkyně. Využila proto pozvání do berlínské opery, která ji otevřela cestu na prestižní světové scény.  Do Čech se vrátila po třicetileté emigraci.

Olgu Sommerovou není nutné dlouze představovat. Natočila více jak sto filmů, za něž získala čtyřicet cen na domácích a zahraničních filmových festivalech. Na základě úspěšného filmu O čem sní ženy vydala tři stejnojmenné knihy rozhovorů, vydala i knihu O čem sní muži.

Setkání s těmito dvěma výjimečnými ženami bude v Kulturním středisku U Koruny určitě patřit k těm nejzajímavějším.

Věra Peroutková
Zveřejněno: 21.11.2017 – Kateřina Drmlová ; Přečteno 776 x
Vytisknout