Kterak Horymír z Neumětel do masopustního Radotína dorazil

Masopustní veselí a Horymírova sváteční jízda, tedy dvě akce v jednom, které se konaly v sobotu 29. února v Radotíně. 

Start letošní jízdy z Neumětel do Radotína provázel sníh, několik neumětelských občanů a jejich starosta Luděk Kuniak. Na dlouhou jízdu se vydalo 14 koní se svými jezdci, aby do Radotína dorazili po čtvrté hodině odpolední. „Chvíli před startem proběhl malý pietní akt, při kterém páže slovutného vladyky položilo věnec ke hrobu věrného koně Šemíka,“ uvádí Milan Mach ze spolku TarpanClan, který měl organizaci jízdy na starosti. 

Od radotínské Koruny vyšel po jedné hodině odpolední masopustní průvod v čele s místními dobrovolnými hasiči, bubeníky a spoustou maškar. Nechyběly tu babky s nůší, jeptiška nebo různá zvířátka, zapojili se i kuchtíci, farář, medvědář a třeba i válečný veterán. Trasa průvodu měla několik zastávek s malým občerstvením, v cukrárně Hanny nebo u známé sopranistky Markéty Fassati. Celá suita se pak vydala přes náměstí Osvoboditelů a železniční přejezd Na Betonce až k pódiu u radotínské radnice. Tady už kaprál (Vlasta Pilařová z Divadelního spolku Gaudium) jednou ranou popravil namaškařeného medvěda. 😊

Pak už se jen zpívalo a hrálo, vystoupily děti z místního Sokola, zahráli bubeníci ze základní umělecké školy nebo skupina Péro za kloboukem. Hlavně děti zaujala bublinková show, nejprve jako představení, později si mohly vlastní bublinky dělat samy.

„Děkujeme všem organizacím i jednotlivcům, kteří se zapojili do uspořádání či vlastního průběhu letošního masopustu, ale i Horymírovy sváteční jízdy. Věříme, že i dál s námi všichni budou pokračovat v tradici, která má rok od roku více a více příznivců,“ dodal Karel Hanzlík, starosta Městské části Praha 16, která celou akci organizovala. 

Masopust a Horymírova sváteční jízda, 29.2.2020
Masopustní průvod Radotínem, 29.2.2020

Masopust a Horymírova sváteční jízda, 29.2.2020
Masopust a Horymírova sváteční jízda, 29.2.2020

Masopust a Horymírova sváteční jízda, 29.2.2020Masopust a Horymírova sváteční jízda, 29.2.2020Masopust a Horymírova sváteční jízda, 29.2.2020Masopust a Horymírova sváteční jízda, 29.2.2020

Fotogalerie
Zveřejněno: 03.03.2020 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 1107 x
Vytisknout