Na dně silurského moře v lomu Kosov u Berouna

Radotínská letopisecká komise pořádala v sobotu 7. dubna pravidelnou geologickou vycházku určenou pro širokou veřejnost. Tentokrát výprava mířila za zkamenělinami do lomu Kosov u Berouna.

Sraz účastníků byl v Berouně v 10 hodin ráno. Hloučky zájemců oslovil skalní průvodce Štěpán Rak a postupně je informoval o odjezdu autobusu z nedalekého autobusového nádraží v 10.35 hodin. Mnozí, kdo zde byli auty, popojeli na místo srazu do obce Jarov. Autobus měl 10 minut zpoždění, ale před jedenáctou hodinou se všichni sešli u kapličky, kde je Š. Rak seznámil s lomem Kosov a sdělil, na co se během pár následujících hodinou mohou těšit. Počasí bylo nádherně letní a tak se všech 130 zájemců těšilo na výlet do pravěku.

Geologická vycházka do lomu Kosov, 7.4.2018
Foto: Jiří Bárta
Štěpán Rak určuje nalezený úlovek; výprava do lomu Kosov, 7.4.2018
Foto: Jiří Bárta

Po několika stovkách metrů polní cestou se došlo k velkým blokům kamenů, které pocházejí ze sopek ze dna silurského moře, a jejich stáří se odhaduje na 430 milionů let. Průvodce upozornil na nebezpečí v lomu, na možnost úrazů, padajících kamenů a po krátkém úvodu se šlo strmou cestou do samotného lomu. V černých břidlicích se zde po desítkách nacházejí podivuhodní graptoliti, s nimiž se výletníci seznámili prostřednictvím průvodcových zalaminovaných bannerů velkého formátu a tak si všichni mohli udělat představu o tom, jak asi graptoliti vypadali. To už ale za průvodcem přiběhli první nadšení sběratelé a další se k nim rychle přidávali se svými úlovky.

Geologická vycházka do lomu Kosov, 7.4.2018
Foto: Jiří Bárta Jezírko lomu Kosov. Jeho dno tvoří osmou etáž lomu. Výprava do lomu Kosov, 7.4.2018
Foto: Jiří Bárta


Kolem spodní etáže s malebným jezírkem se pak vyšlo po kamenné pěšině do vyššího patra lomu, kde byl čas na přebírání množství vápencové sutě. Mnozí ulovili krásné mlže rodu 

Cardiolinka 

, četné mušle, hlavonožce, korály a dokonce i trilobity. Š. Rak byl vybaven kartičkami s obrázky, přesným popisem, názvem a stářím daných živočichů a všem zájemcům se snažil jejich objev určit a dát příslušnou cedulku. Odsud se pokračovalo po asfaltové cestě k sopečným pumám – „kapkám“ silurských sopek, které měly strukturu cibule, a které se loupaly po vrstvách. Ve vyšším patře, vlevo ve skále, byly nádherné vrstvy žlutých vápenců a u silnice se sběratelé seznámili s antiklinálou a synklinálou (tedy dvěma typy základních vrstev) na nádherné malé skalce. Na nedalekém pahorku pak přítomní obdivovali tisíce schránek prvohorních hlavonožců – predátorů zdejších moří.

Z tohoto místa se skupina přesunula na poslední místo výpravy, k sutím s tenkými břidlicemi, kde se našly zbytky drobných bíle zbarvených trilobitů a mnozí šťastlivci si dokonce domů odnesli i trilobita celého. Po více než třech hodinách krásného počasí v nádherném lomu Štěpán Rak výpravu ukončil a někteří zde strávili zbytek slunné sobotní pohody.

Všichni se již určitě těší na další zdařilou vycházku Letopisecké komise Radotín a průvodci Štěpánu Rakovi děkují za příjemně strávený a pečlivě naplánovaný den.

Více snímků najdete ve fotogalerii
Zveřejněno: 12.04.2018 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 3094 x
Vytisknout