Nácvik Policie ČR ve škole se vydařil na výbornou

Ve středu 24. listopadu 2021 proběhlo v radotínské základní škole cvičení Policie ČR s názvem „Aktivní střelec“, které je součástí projektu „Velitel policie“. Jednalo se o nácvik policejních jednotek pro případ útoku aktivního střelce ve škole.

Po odchodu všech žáků (krom předem přihlášených 16 dobrovolníků) z areálu školy se učitelé a vedení školy sešli v aule na instruktáž, jak se v případě napadení zachovat. Základní poučkou je USB - utéct, schovat se, bojovat (to pouze v případě, že není možná žádná z předchozích možností a bezprostředně hrozí přímý útok). Poučení učitelé a vybraní žáci byli poté rozděleni na tři skupiny - figuranti, kteří budou hrát zraněné, osoby, které budou schované ve třídách a pokud možno se zabarikádují a osoby, které se budou pohybovat na chodbách.

Následně proběhl první ze tří scénářů, kdy do školy vnikl zdrogovaný útočník s nožem. 15 policistů ze speciální Pohotovostní motorizované jednotky pod vedením dvou velitelů a jednoho zástupce poté provedli zásah, kdy byl útočník zneškodněn, škola zkontrolována, nezraněné osoby vyvedeny ven a ošetření zranění. Celou akci sledovalo devět instruktorů, kteří po jejím ukončení zhodnotili chování a postup policistů. Druhý scénář byl útočník se samopalem, který byl taktéž zdárně zadržen. Třetí scénář byl útočník s pistolí, kterému se podařilo s rukojmím vniknout do třídy s civilisty. Tam si již nebrali policisté servítky a útočníka „zastřelili“.

Celé cvičení mělo za úkol připravit především velitele jednotek na případný útok na školu, ale přinesl i mnoho užitečných informací pro učitele a žáky. Především, jak se v případě útoku zachovat či jak bezpečně zavolat pomoc. Pohotovostní motorizované jednotky KŘP hl. m. Prahy jsou neustále v pohybu, aby mohly co nejrychleji zasáhnout.

Hlavní instruktor poděkoval za skvělou spolupráci všem účinkujícím a pochválil barikády, které učitelé ve velmi krátké době dokázali postavit ve dveřích tříd.

Nácvik „Aktivní střelec“ Pohotovostní motorizované jednotky KŘP hl. m. Prahy v základní škole v Radotíně, 24.11.2021 Nácvik „Aktivní střelec“ Pohotovostní motorizované jednotky KŘP hl. m. Prahy v základní škole v Radotíně, 24.11.2021 Nácvik „Aktivní střelec“ Pohotovostní motorizované jednotky KŘP hl. m. Prahy v základní škole v Radotíně, 24.11.2021 Nácvik „Aktivní střelec“ Pohotovostní motorizované jednotky KŘP hl. m. Prahy v základní škole v Radotíně, 24.11.2021

Další fotografie jsou ZDE.
Zveřejněno: 26.11.2021 – Eva Javorská ; Přečteno 998 x
Vytisknout