Pojede Jan Koukal na olympiádu do Tokia?

Po dalším triumfu Jana Koukala přinášíme krátký rozhovor – s českým squashistou, členem klubu Buldoci Praha a nyní již 16násobným mistrem republiky, který by to rád zkusil i na olympiádě.

V červnu proběhla médii zpráva, že se do zúženého výběru sportů na olympiádu 2020 v Tokiu dostal i squash. Jedním z kritérií je, že má jít o sport populární mezi mladými. Jaký na to máte názor?

Squash se na OH snaží probojovat již dlouho a zatím bohužel neúspěšně. Několikrát již bylo ke splnění tohoto snu celých generací squashistů hodně blízko, ale vždy nás někdo předběhl (golf, rugby 7, řeckořímský zápas). Squash každopádně splňuje veškerá potřebná kritéria pro přijetí a pro squashisty by olympiáda byla absolutním vrcholem. Odvážím se tvrdit, že například pro golfisty tomu tak nebude. 

Vydržíte do Tokia zdravý s pořádnou výkonností (citace z fcb Jana Koukala), nebo je olympiáda 2020 už passé?

Za normálních okolností jsem rozhodně neměl v plánu v roce 2020 hrát na vrcholné úrovni, ale pokud by se squash do programu her v Tokiu skutečně dostal, tak bych asi plány změnil a minimálně kvalifikovat se tam bych se pokusil. To by pro mě byl splněný sen.

Jste 16násobný mistr České republiky. Je s přibývajícími lety těžší obhajovat tituly, nebo jde jen o zkušenosti, psychickou přípravu, a věk tak moc roli nehraje?

Rozhodně to není jednodušší (smích). Konečně dorůstá generace hráčů, která se squashi věnuje od raných let a už měla i slušné trenéry. Navíc několik kluků již také objíždí PSA turnaje, takže získávají zkušenosti a zlepšují se. Nicméně můj veřejně známý cíl 20 mistrovských titulů se nemění. Myslím, že stejně jako pro mě 20 titulů získat, je pro kluky ohromná motivace mi to překazit.

Jak je to se squashovou konkurencí v České republice? Dokážete ji porovnat s tou světovou? Jak si vysvětlujete, že světovému squashi vládnou Egypťané? Zapomenout nesmíme ani na Vašeho švagra, squashovou legendu, Gregoryho Gaultiera? Jakou máte se švagrem herní bilanci?

Naše ženy jsou v evropské špičce, loni získaly na ME družstev bronzové medaile, což je megaúspěch. Jinak Lucie Fialová je v top 50 ženského žebříčku. Mužský tým byl nejlépe 8. a tam si myslím reálně patříme. Jinak juniory máme pravidelně v evropské špičce, ale nedaří se u nás zatím jejich přechod z juniorů mezi dospělé. To má asociace za jednu z priorit a věřím, že se to konečně prolomí. Egypt je momentálně squashová supervelmoc. Jejich základna je neskutečná a od juniorů kralují a jejich přechod mezi dospělé je neskutečný. Na právě skončeném MS juniorů a juniorek byly první 3 nasazené Egypťanky a všechny již figurují v top 20 na ženském světovém žebříčku.
Grega jsem porazil možná párkrát v tréninku, když toho již měl plné kecky po předešlém trénování; jinak se mi podaří občas vyhrát set a mám radost, když ho trochu při tréninkových zápasech donutím rozčílit se, to je známka, že hraji dobře (smích). 

Máte jasno v tom, čemu se budete věnovat po ukončení kariéry? Zůstanete u squashe, budete trénovat, nebo zvolíte sportovní marketing, organizování squashových zápasů, atd.?

V nějaké formě bych u squashe rád zůstal, byla by škoda nepředat mé zkušenosti dál. Sportovní marketing a organizování je další oblast, která mě zajímá a do které už pronikám. Letos jsem spoluzaložil Squashovou akademii a.s. a hned jsme uspořádali MČR v obchodním centru na skleněném kurtu s historicky prvním přímým přenosem squashe u nás. Na to bych chtěl navázat a dál se podílet na jeho propagaci u nás.

Bydlíte v Radotíně, fotbal hrajete za Dobříš… Squash je ryze individuální sport, při kterém jste na kurtu sám, fotbal je tedy na odreagování?

Fotbal jsem za Dobříš hrál loni, protože v Radotíně zrušili Béčko! Letos je Radotín B zpět a tím pádem i já (smích). Fotbal je pro mě skvělou zábavou. Squash miluji, ale neznám lepšího odreagování než se proběhnout po trávě za míčem a k tomu všechny ty kecy v šatně, to je k nezaplacení…

Co Vás na squashi po tolika letech ještě baví? Můžete ho porovnat s ostatními raketovými sporty? 

Nejvíc mě baví vyhrávat (smích). Díky squashi jsem poznal a stále poznávám svět a je to hlavně fantastický sport. Jonah Barrington – squashová legenda z Anglie – jednou řekl, že squash je jako boxerský zápas s raketami. To sedí úplně přesně. V tenise i badmintonu je technika hodně jiná, každý sport má svoje. Squash je fyzicky nejnáročnější a zápasy se soupeři na stejné úrovni jsou skutečné války, při kterých si člověk opravdu sáhne někdy dost hluboko. O to sladší je však pak pocit vítězství.

Jaká máte oblíbená místa v Radotíně, kde Vás tu můžeme potkat?

Bydlím hned nad Sokolovnou, takže tam jsem „pečenej vařenej“. Na fotbalovém hřišti se, když jsem v ČR, také ukazuji často. Ať už jako divák, hráč nebo běžec, když tam trénuji.

Děkujei za rozhovor, Jana Hejrová

Jan_Koukal po vítězství v MČR_foto archiv Jana Koukala

Zveřejněno: 28.08.2015 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 1950 x
Vytisknout