Radotín přispěl k 50 letům CHKO

Naučná stezka Radotín je otevřena již přes 2 měsíce. Městská část Praha 16 tak přispěla k oslavám půlstoletí Chráněné krajinné oblasti Český kras, které vyvrcholily minulý týden konferencí ve Svatém Janu pod Skalou.

Nová trasa vedoucí maloplošnými chráněnými územími, zčásti dosud oficiálně nepřístupnými, byla slavnostně otevřena v sobotu 3. září prvním pochodem místních i přespolních se startem na náměstí Sv. Petra a Pavla.

„Záměr jsme měli rozmyšlený už před mnoha lety, ale samotná příprava odstartovala až před necelými dvěma roky. Covid-19 a především náročný administrativní proces čítající několik desítek souhlasů, vyjádření, smluv a razítek nás zpomalil,“ vysvětluje radotínský starosta Karel Hanzlík.

Přesto se vše podařilo a nový koncept spatřil v létě světlo světa. „11kilometrová trasa obsahuje 18 zastavení, dvojici odpočinkových míst a prochází hned sedmi chráněnými územími. Unikátní je především spojením témat od tradičních historických a prehistorických, kulturních, ekologických či sportovních, ale rovněž pohledem do současnosti a brzké budoucnosti,“ doplňuje jeden z tvůrců projektu, tajemník úřadu Pavel Jirásek.

Za uplynulé 2 měsíce se podařilo s Klubem českých turistů a Technickými službami Praha – Radotín osadit zbývající terénní značení (například rozcestník „Radotín, V Sudech“, směrovky ve Slavičím údolí či pod Lochkovským mostem), v mapových vyhledavačích opravit trasu a doplnit všechny rozcestníky i informační tabule do digitální podoby. „Rovněž informační kampaň běží naplno, vedle našich webových a facebookových stránek či Novin Prahy 16 jsme zajistili propagaci letáky a speciálními leporely, všechny materiály i tabule mají vloženy QR-kódy,“ doplňuje tajemník Jirásek. Jediné, co se zatím z podnětů občanů a turistů nepodařilo realizovat, je bezpečné přecházení ulice K Cementárně u Orthocerového lůmku – zde byl vydán opakovaný nesouhlas Policie ČR se zřízením nového přechodu pro chodce.

Naučná stezka RadotínInformace o nové stezce včetně materiálů byly předány na konferenci, kterou k oslavě půlstoletí ochrany tohoto mimořádného území pořádala minulý týden ve Svatém Janu pod Skalou Agentura ochrany přírody a krajiny a její odborné pracoviště Správa CHKO Český kras.

„Naše práce tím ale nekončí, již v příštím roce plánujeme pořídit dřevěné lavičky na trasu do míst, z nichž je to daleko k turistickému posezení či městským lavičkám. Na podnět občanů dovybavíme přístřešky a rovněž bude obnoveno turistické značení,“ uzavírá starosta Hanzlík.

Naučná stezka Radotín Naučná stezka Radotín Naučná stezka Radotín Naučná stezka Radotín
Zveřejněno: 11.11.2022 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 936 x
Vytisknout