Radotínský den se Záchranáři v akci

I přes zamračené počasí si několik stovek návštěvníků nenechalo ujít letošní přehlídku techniky, ukázek, ale i preventivně-výchovné činnosti jednotlivých složek integrovaného záchranného systému. Akce se konala v sobotu 11. května na prostranství před obchodním centrem Berounka v Praze-Radotíně.

Hlavní tíhu programu letošních záchranářů na sebe vzal sbor dobrovolných hasičů Radotín pod profesionálním vedením jejich velitele Františka Drože ve spolupráci se sborem dobrovolných hasičů Lochkov. Na místě bylo k vidění velké množství požární techniky, vše si bylo možno pečlivě prozkoumat i si „zakroutit“ volantem. Nechyběli ani profesionální hasiči z radotínské hasičské stanice číslo 8, kteří byli během akce v plné pohotovosti připraveni k ostrému výjezdu. Místní technické služby přistavily malý bagr, který se stal ihned malým hitem, a dvě úklidová vozidla. 

Den s IZS, 11.5.2019

Návštěvníci mohli vidět ukázky několika požárních útoků od nejmenších dětí s ministříkačkou na legendární plastové Tatře 14 až po soutěžní požární útoky starších dětí se strojem PS 12. Nechyběla ukázka členů JSDH Radotín hašení ohně požárním přístrojem či dekou. 

Den s IZS, 11.5.2019

Vrcholem programu byla ukázka vyprošťování osoby z havarovaného vozidla pomocí hydraulických kleští. Ne vše se vždy podaří, prvních pár minut se museli hasiči obejít bez pomoci hydraulického pohonu, a o to více museli zapojit své svaly. Jakmile měly ale kleště svůj standardní pohon, podařilo se automobil „rozebrat“ na několik menších kousků i za aktivní účasti hlavně dětských účastníků.

Den s IZS, 11.5.2019

Mezi ukázkami hasičů si návštěvníci mohli vyzkoušet své teoretické i praktické znalosti první pomoci s pracovníky Českého červeného kříže. Krajské vojenské velitelství zase nabídlo možnost si bezpečně zastřílet z laserové pušky a pistole; pro nejlepší střelce byly navíc připraveny drobné dárky. Policii České republiky „reprezentoval“ plně vybavený Poříční oddíl, který tu kromě člunu představil i sadu dýchacích přístrojů a dalších předmětů sloužících nejen k záchraně životů, ale i k hledání v mělkých i hlubokých vodách. Jejich kolegové z Oddělení tisku a prevence průběžně připomínali pravidla bezpečnosti, zejména v silničním provozu.

Velkému zájmu se již tradičně těšili dva strážníci z Jízdního oddílu Městské policie a jejich krásní  kladrubáci!

Závěr akce patřil již podruhé speciální dětské „lochkovské pěnové koupeli“. Letos byla o trochu „mokřejší“, takže na některých dětech nezbyla niť suchá, ale to jim ani trochu nevadilo. A maminky to nesly statečně a s úsměvem. :-)

Den s IZS, 11.5.2019

Závěrem je potřeba poděkovat všem účinkujícím a organizátorům, kteří se každoročně podílejí na bezvadném chodu této akce a Biotopu Radotín za zajištění občerstvení. Příští rok nás čeká jubilejní desátý ročník a již teď se na vás těšíme!

Více snímků najdete ve fotogalerii
Zveřejněno: 13.05.2019 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 1620 x
Vytisknout