Slovo starosty

Dobrý den, vážení spoluobčané,

každý rok s velkou pokorou kladu s mými kolegy věnce k památníkům radotínských občanů padlých při květnovém povstání roku 1945, kteří se i na sklonku válečného běsnění a brzké vidině osvobození neváhali postavit prchajícím nacistickým jednotkám a zasadit se o rychlejší příchod míru.

Nejinak tomu bylo i letos 5. května při připomenutí zahájení Květnového povstání českého lidu a následného státního svátku – Dne vítězství 8. května. Události spojené s těmito daty určitě představují, i s ohledem na 3 700 padlých v Praze a přibližně 11 700 v celé republice, jeden z nejodvážnějších skutků naší novodobé historie.

A tak mi bylo při pietní akci uctění památky skoro dvou desítek obětí, tváří v tvář všem těm jménům padlých radotínských občanů při květnovém povstání roku 1945 vyrytých na desce památníku na náměstí Osvoboditelů, kteří neváhali pro lepší a svobodnější budoucnost země položit to nejcennější – svoje životy, nějak smutno, vnitřně jsem cítil rozpaky a možná i stud v kontextu aktuálního dění v naší zemi.

Když si uvědomím, jak jsou v posledních měsících znásilňovány demokratické principy svobodné společnosti neskutečnou koncentrovanou politickou, ekonomickou a mediální mocí člověka, který by v Česku nejraději zavedl styl autoritářského vládnutí a rozkazoval nám a vedl nás jako své zaměstnance. Jak nebezpečné je pro budoucnost, že onen premiér v demisi začíná ovládat státní zastupitelstva a nyní i státní policii a nad ní dozorující orgány. Nebo si kladu otázku, proč minimálně 2,5 miliónu Čechů volilo při podzimních parlamentních volbách politickobyznysový projekt prokazatelného člena STB, kariérního komunisty, notorického lháře navíc trestně stíhaného člověka, nebo extremistické SPD či KSČM, jenž se do této doby nikdy nedistancovala od své totalitní minulosti a ničení demokraticky smýšlejících lidí? To vše korunující nově zvolený prezident Zeman, který bez jakékoliv skrupule navštěvuje autoritářsky vedené země a v poslední době stranický sjezd komunistů. To, že v rámci podpory možné vznikající vlády dostávají komunističtí poslanci nechvalně spojení s minulým režimem vlivné parlamentní funkce, kdy jsou uráženi novináři a lidé, kteří veřejně vyjadřují svoji nespokojenost a názor, je vše toto obrovské zneuctění odkazu všech padlých za svobodu a demokracii, zároveň velice alarmující.

To v éře, kdy se máme v porovnání s jinými zeměmi velice dobře, kdy jsme jednou z nejbezpečnějších zemí, ale ne díky těm, kteří jsou u současné moci.

Děkuji všem, kdo jste se v Radotíně zúčastnili pietní akce a uctili památku těch, kteří pro lepší budoucnost a pro nás neváhali obětovat to nejcennější, svůj život. Děkuji, že jste uctili principy svobodné a demokratické společnosti. Děkuji za podporu, že podobný pocit a názor nemám jen sám. Nebuďme líní, nenechme se otrávit či uspokojit, neupadávejme do letargie a hlavně přemýšlejme o ceně a váze svobody a demokracie. 

Mgr. Karel Hanzlík

Mgr. Karel Hanzlík
starosta Městské části Praha 16Zveřejněno: 09.05.2018 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 1844 x
Vytisknout