V kostele zněla Česká mše vánoční, venku to žilo Vánočními trhy

vyzadujiTřetí adventní koncert tradičně patří smíšenému pěveckému sboru SUDOP a orchestru učitelů ZUŠ Klementa Slavického, kteří se pravidelně scházejí k přednesu Rybovy České mše vánoční. I tentokrát si je přišlo poslechnout tolik lidí, že v kostele sv. Petra a Pavla zaplnili každičké volné místo.

vyzadujiNepohodlí, nebo pocit blízkosti těch ostatních? Asi spíše to druhé – protože poslechnout si tu svou „rybovku“ sem posluchači přicházejí pravidelně. Nádherná hudba ve skvělém přednesu v domácím kostele vždy sklízí nadšenou odezvu. Stejně tomu bylo i letos. A k přidané koledě se pod taktovkou dirigenta pustila do zpěvu celá kostelní loď. Se šťastnými slzami v očích.

vyzadujiTrocha toho dojetí ale přišla i dřív. Venku na náměstí totiž už od jedné hodiny probíhaly Vánoční trhy a jejich doprovodný program zahájily děti z mateřské školy v Bíšovské ulici. A byly přitom neodolatelně roztomilé (nejen pro rodiče a prarodiče). Hned po nich pozvala organizátorka a moderátorka Lenka Dvořáková na pódium malé pěvce ze ZUŠ Klementa Slavického. A i ti sklízeli zasloužený potlesk za každou písničku.

vyzadujiPo dětech pak přišlo představení pro děti – adventní pohádka divadélka Koloběžka. Navzdory opravdu mrazivému počasí žádný z diváků neutekl a všichni si příběh přípravy jednoho štědrého večera vyslechli až do konce.

vyzadujiDivadlo už pak střídala dospělá kapela. Bartet se do Radotína vrátil po opravdu minimální pauze, pod širou oblohu se ovšem dále rozšířil, k flétnistce přibyla do jinak mužské skupiny ještě zpěvačka a všichni dohromady hráli a zpívali koledy a vánoční písně ve vlastní úpravě. 

vyzadujiPřilehlý trh, který byl letos už docela veliký zatím lákal na nejrůznější pochutiny a nabízel vánoční ozdoby i dárky vlastní produkce.

vyzadujiPo koncertě v kostele přišel návštěvníky pozdravit i radotínský starosta Karel Hanzlík v doprovodu Michaely Bernardové, zbraslavské místostarostky a spoluzakladatelky Pexesa, které pro Městskou část Praha 16 Vánoční trhy organizuje. Míša Bernardová všem přítomným popřála do dalších dní hodně zdraví, ale i štěstí, které je podle slov její maminky prý také nezbytné – protože na Titaniku bylo přece spousta zdravých lidí…

vyzadujiStarosta Hanzlík k tomu přidal přání, aby si každý dokázal pro sebe najít chvíli klidu a volna: „Líbilo se mi, co jsem nedávno někde četl – že bychom měli být aspoň trochu sobečtí – v tom smyslu, že bychom si měli umět darovat pro sebe volno. Protože jen tak budeme moci svým blízkým dát něco cenného – totiž právě ten svůj čas. Chvíle, které strávíme společně, nahradí i ty nejdražší dárky.“

vyzadujiA právě takovým dárkem bylo i vystoupení ochotníků z Veleně. Se živým betlémem, kterému museli obětovat hodně volných hodin, přijeli zazpívat koledy a vánoční písničky i do večerního Radotína. Když doznělo jejich podání Purpury, zbývalo už jen jediné vystoupení – fire show dua Firejokers.

vyzadujiV křišťálově vymrzlém vzduchu se krásně nesla podmanivá doprovodná hudba – i plameny. Hypnotické tance s pochodněmi byly tou správnou tečkou za celým letošním cyklem předvánočních koncertů i konkrétně za nedělními trhy.

více fotografií naleznete ve fotogalerii

Zveřejněno: 17.12.2018 –Kateřina Drmlová ; Přečteno 1364 x
Vytisknout