Doklady předkládané k vydání občanského průkazu musí být předložené v originále, ověřeném opise nebo ověřené kopii.
K vydání občanského průkazu při skončení jeho platnosti předložte:
dosavadní občanský průkaz,
doporučujeme vzít s sebou i rodný list, doklad o rodinném stavu – oddací list, rozvodový rozsudek s vyznačenou právní mocí, úmrtní list manžela nebo doklad o uzavření partnerství, nebo úmrtní list partnera vysokoškolské diplomy pro zapsání titulů a vědeckých hodností,
pokud platnost OP již skončila, je potřeba dodat ještě jeden doklad (platný cestovní doklad, rodný list, popř. řidičský průkaz)
K vydání nového občanského průkazu bez strojově čitelných údajů (ve zkrácené lhůtě) je občan povinen předložit:
pro vydání občanského průkazu bez strojově čitelných údajů vyplněnou a podepsanou žádost o občanský průkaz – občan vyplňuje pouze bílé kolonky žádosti o vydání občanského průkazu,
- dvě shodné fotografie 35 x 45 mm,
- doklady stanovené zákonem, viz níže u konkrétních situací,
popřípadě další doklady osvědčující skutečnosti, o nichž se do občanského průkazu zapisují údaje na žádost občana anebo údaje potřebné k odstranění rozporů zjištěných v údajích uvedených v informačním systému evidence obyvatel nebo v evidenci občanských průkazů.
K vydání prvního občanského průkazu pro občana mladšího 15 let je třeba předložit:
- rodný list žadatele,
- občanský průkaz zákonného zástupce.
K vydání prvního občanského průkazu pro občana staršího 15 let, který si žádá sám po dovršení 15. roku věku, je třeba předložit:
K vydání občanského průkazu při změně údaje předložte:
- dosavadní občanský průkaz,
doklad o změně nebo doklad potvrzující nový údaj (např. doklad o získání akademického titulu, potvrzení o změně místa trvalého pobytu. Pokud žádáte o zapsání rodinného stavu - oddací list, pravomocné rozhodnutí soudu o rozvodu, úmrtní list manžela nebo doklad o uzavření partnerství, úmrtní list partnera).
K vydání občanského průkazu náhradou za ztracený, odcizený nebo zničený (nemůžete předložit dosavadní občanský průkaz) předložte:
- platný cestovní pas, popř. řidičský průkaz,
- rodný list nebo rodný a křestní list,
pokud žádáte o zapsání rodinného stavu, předložte doklad o rodinném stavu - oddací list, rozvodový rozsudek s vyznačenou právní mocí, úmrtní list manžela nebo doklad o uzavření partnerství, úmrtní list partnera,
doklad o rodném čísle, jestliže není rodné číslo uvedeno na jiném předkládaném dokladu,
potvrzení o občanském průkazu (toto potvrzení je občanovi vydáno při nahlášení ztráty, odcizení nebo zničení občanského průkazu).
K vydání občanského průkazu po ukončení trvalého pobytu v cizině nebo po nabytí státního občanství České republiky předložíte:
- rodný list nebo rodný a křestní list,
doklad o rodném čísle, jestliže není rodné číslo uvedeno na jiném předkládaném dokladu,
- doklad o státním občanství (popř. platný cestovní doklad ČR),
pokud žádáte o zapsání rodinného stavu: doklad o rodinném stavu, jde-li o občana, který žije nebo žil v manželství (oddací list, úmrtní list, rozsudek o rozvodu),
pokud žádáte o zapsání údaje o uzavření partnerství: doklad o uzavření partnerství jde-li o občana, který uzavřel partnerství.
K vydání občanského průkazu občanovi, jehož svéprávnost byla omezena tak, že není způsobilý požádat o vydání občanského průkazu, předkládá opatrovník:
- rodný list nebo rodný a křestní list občana,
doklad o rodném čísle občana, jestliže není rodné číslo uvedeno na jiném předkládaném dokladu,
pokud žádáte o zapsání rodinného stavu: doklad o rodinném stavu, jde-li o občana, který žije nebo žil v manželství,
- pokud žádáte o zapsání údaje o partnerství: doklad o uzavření partnerství,
- rozhodnutí soudu o omezení na svéprávnosti k právním úkonům,
- svůj občanský průkaz a doklad o ustanovení opatrovníkem,
je-li opatrovníkem právnická osoba, předloží doklad o ustanovení opatrovníkem a fyzická osoba, která jedná jménem této právnické osoby, předloží svůj občanský průkaz a doklad osvědčující oprávnění jednat za právnickou osobu.
Doporučujeme všem občanům, aby k žádosti o vydání občanského průkazu předkládali vždy matriční doklady, ve kterých je uvedeno jejich jméno, příjmení a místo narození, což je rodný list, oddací list, doklad o uzavření partnerství a pro zápis vysokoškolských titulů a vědeckých hodností – vysokoškolské diplomy, neboť v případě zjištěných rozporů mezi údaji uvedenými v občanském průkazu a údaji uvedenými v informačním systému evidence obyvatel nebo evidence občanských průkazů, je občan povinen na vyžádání příslušného úřadu tyto doklady předložit. Do odstranění zjištěných rozporů není možné zaslat žádost o vydání občanského průkazu k jeho výrobě.
Při vyřizování žádosti o vydání občanského průkazu budou údaje uvedené v předložených dokladech, zkontrolovány se záznamem v informačním systému evidence obyvatel a předložené doklady občanům ihned vráceny. Dosavadní občanský průkaz, potvrzení o změně trvalého pobytu, potvrzení o změně údajů zapisovaných do občanského průkazu nebo potvrzení o občanském průkazu, je občan povinen odevzdat při převzetí nového občanského průkazu.
Fotografie k vydání občanského průkazu bez strojově čitelných údajů musí splňovat tyto požadavky: rozměry 35 x 45 mm, odpovídá současné podobě občana, zobrazuje jej v předním čelném pohledu s výškou obličejové části hlavy od očí k bradě minimálně 13 mm, v občanském oděvu bez brýlí s tmavými skly s výjimkou nevidomých a bez pokrývky hlavy, není-li její použití odůvodněno důvody náboženskými nebo zdravotními, v takovém případě nesmí pokrývka hlavy zakrývat obličejovou část způsobem znemožňujícím identifikaci občana.
Fotografie pro vydání občanského průkazu má hladký povrch a je v černobílém nebo barevném provedení. Zobrazená osoba musí mít neutrální výraz a zavřená ústa, oči musí být otevřené a nesmí být překryté vlasy.
Občan má možnost, k žádosti o vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem, použít digitální fotografii pořízenou profesionálním fotografem, která byla prostřednictvím speciální datové schránky Ministerstva vnitra, příslušnému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, v hlavním městě Praze příslušnému Úřadu městské části, zaslána. Pořízená fotografie musí splňovat ust. § 7 odst. 2 -5 a § 9 vyhlášky Ministerstva vnitra č. 400/2011 Sb., kterou se provádí zákon o občanských průkazech a zákon o cestovních dokladech.
Formulář pro profesionální fotografy i návod na jeho správné vyplnění naleznete na
www.mvcr.cz (Úvodní strana – Služby pro veřejnost – Formuláře – Občanské průkazy)
Při vyřizování žádosti o vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem občan žádost nevyplňuje.
Tiskopisy žádosti o vydání občanského průkazu bez strojově čitelných údajů jsou k dispozici na všech obecních úřadech obcí s rozšířenou působností, v Praze na úřadech městských částí Praha 1 – 22, v Brně, Ostravě a Plzni u magistrátu.
Pokud je v evidenci cestovních dokladů vedena (od 01.01.2013 i v evidenci občanských průkazů) digitalizovaná fotografie občana a jeho podpis a od vydání dokladu, pro jehož účel byly pořízeny, neuplynula doba delší než 1 rok, může občan podat žádost o vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji s čipem v elektronické podobě na elektronickém formuláři (naleznete na www.mvcr.cz)