Výměny občanských průkazů v lepších podmínkách

V roce 2005 proběhla v České republice poslední hromadná výměna občanských průkazů. Po deseti letech jsou ti, kterým končí platnost tohoto dokladu, povinni požádat o nový. Úřad městské části Praha 16 pro občany připravil lepší podmínky – nový pořadový systém a upravené komfortnější podmínky pro čekání. Samozřejmostí jsou již od roku 2011 úřední hodiny každý pracovní den v týdnu!  

Vzhledem k množství občanských průkazů vydaných v roce 2005 by si každý měl zkontrolovat, zda právě ten jeho by neměl být letos vyměněn. Pokud ano, občané regionu Prahy 16 (městské části Praha 16, Lipence, Lochkov, Velká Chuchle a Zbraslav) mohou navštívit pracoviště Úřadu městské části Praha 16 na náměstí Osvoboditelů 21/2a, Praha-Radotín, každý pracovní den – přesto, na základě každodenních zkušeností, doporučujeme vybrat si k návštěvě spíše úterý, čtvrtek či pátek. V tyto dny je odbavení rychlejší a čekání klientů výrazně kratší, než v „klasické“ úřední dny, kdy se tvoří dlouhé fronty.
POZOR! 24.-31. prosince 2015 probíhá celostátní výluka systému osobních dokladů.

Na úřad žadatel přichází se stávajícím občanským průkazem, bez průkazové fotografie (je pořizována na místě), dopředu není nutné ani vyplňovat žádost (generuje se ze systému přímo při odbavení). Doporučujeme vzít si s sebou navíc rodný list pro upřesnění místa narození (v případě nesouladu údajů v informačním systému evidence obyvatel), případně i další doklady (např. oddací list).

O nový občanský průkaz se zpravidla žádá nejdříve 60 dní před vypršením platnosti stávajícího dokladu, pokud však občan potřebuje nový OP dříve (např. kolidující dovolená, delší pobyt v zahraničí apod.), je možno zažádat i dříve. Platí přitom povinnost každého žadatele požádat si nejpozději do patnácti pracovních dnů po dni skončení platnosti stávajícího. Nový doklad se vydává do třiceti dnů ode dne podání žádosti. Pro občany starší patnácti let je výměna průkazu s ohledem na jeho končící dobu platnosti zdarma.

Souhrnné informace k žádosti o nový občanský průkaz naleznete na webových stránkách Městské části Praha 16 v oblasti Úřad – Životní situace, konkrétně na adrese http://www.praha16.eu/Vydani-obcanskeho-prukazu.html.

Radotínská radnice se dlouhodobě snaží zlepšit podmínky pro občany, jen namátkou:

  • úřední hodiny každý pracovní den v týdnu: pondělí a středa 8.00-12.00 a 13.00-18.00 hodin, úterý a čtvrtek 8.00-12.00 a 12.30-14.00 hodin a pátek 8.00-12.00 hodin,
  • mobilní radnice: pro handicapované občany (ZTP) a osoby 75leté a starší s trvalým bydlištěm na území Radotína nabízí úřad službu tzv. „mobilní radnice“, v rámci níž je možné občanský průkaz vyřídit i doma, kam přijde pracovník Oddělení evidence obyvatel a osobních dokladů nejprve pro příjem žádosti a poté předat nový doklad,
  • nový pořadový a evidenční systém: pro větší komfort občanů, kteří čekají na vyřízení své žádosti, bez stresu z „předbíhání“ je každý nasměrován přímo ke správné přepážce,
  • lepší podmínky pro čekání: úpravou stávajících prostor byla vytvořena prostorná a prosvětlená čekárna blízko nápojového automatu, lidé už nemusejí stát a vyčkávat v nedůstojných prostorách (přímo v úzké uličce před pracovištěm). 
Zveřejněno: 22.07.2015 – Jana Hejrová, DiS.   |   Aktualizováno: 25.11.2015 – Kateřina Drmlová ; Přečteno 5269 x
Vytisknout