Ve škole se učí včelařit

Na pozemku radotínské základní školy můžeme  zahlédnout dva včelí úly. Vytvořil je Libor Motl, pedagog, společně se svými žáky v nových či spíše rekonstruovaných dílnách. 

Úly jsou výukovou pomůckou pro přírodovědné předměty. Už v září 2017 totiž byl ve škole založen včelařský kroužek, jehož studenti se aktivně učí pečovat o včely. Zatím tedy teoreticky. Vedení zájmového kroužku se ujal zkušený a odborně vzdělaný včelař Vladimír Hodr. 

„Úly jsou zatím prázdné. Máme přislíbené oddělky od včelařů z okolí, samozřejmě to ale něco stojí,“ uvádí učitel Libor Motl. Mezi další pomůcky včelařského kroužku patří i rojáčky, tedy malé úlky, které se nacházejí u dětského dopravního hřiště za školní budovou. Ty se používají především k odchytu rojů. „Každé včelstvo má v tomto období své včelky, pátračky, které předběžně hledají nejvhodnější místo pro umístění roje včel. Smrk slouží asi jako přechodné stanoviště, než si včely najdou lepší místo. Asi jde o nějakou pozitivní zónu, která se včelkám líbí,“ vysvětluje kantor. Každý z rojáčků je osazen několika rámečky s mezistěnami. Jestliže se včelí roj do rojáčku odchytí, přeloží se včely i s rámky do úlů, které se nacházejí v jiné části školního pozemku. Rojáčky jsou umístěny okolo smrku u dopravního hřiště pouze dočasně, v druhé polovině srpna budou uklizeny.

Včelí úly na školním pozemku, 14.6.2018
Úly na školním pozemku, 14.6.2018

Na pořízení pomůcek škola využila některých dostupných dotačních titulů. Jak nám sdělil ředitel školy Zdeněk Stříhavka, například na nákup zvratného medometu pro vytáčení medu šlo o dotaci Českého svazu včelařů. O finanční podporu na výstavbu výukové pergoly, zahrádky či na nákup nového včelího úlu a dalších podpůrných prostředků pro výuku žáků bylo zažádáno na Ministerstvu životního prostředí a Státním fondu životního prostředí. 

„Do budoucna chceme přilákat ke včelaření co nejvíce žáků školy, kteří by jako nastupující generace mohli navázat na práci mnoha starších včelařů v Radotíně a jejím okolí,“ dodává Motl. 

Rojáčky na školním pozemku, 14.6.2018Rojáčky na školním pozemku, 14.6.2018Rojáčky na školním pozemku, 14.6.2018Starosta Burgelngenfeldu Thomas Gesche (vpravo) při návštěvě Radotína zavítal i do školních dílen. Na snímku se starostou Karlem Hanzlíkem. 5.4.2018

Zveřejněno: 25.06.2018 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 876 x
Vytisknout