Slovo starosty
Takřka pravidelně máme možnost ve všemožných sdělovacích prostředcích registrovat informace o složité celosvětové ekonomické situaci a potřebě úsporných opatření. V některých případech se nás výše uvedené okolnosti již bytostně dotýkají.
Nebudu ve svém slově rozebírat příčiny tohoto stavu, který do určité míry souvisí s morálním úpadkem společnosti, ani posuzovat správnost některých rozhodnutí politiků a ekonomů, která by měla vyvést hospodářství z krize. Chtěl bych Vás informovat, že potřeba a řešení úsporných opatření dopadá i na zástupce municipalit a na Městskou část Prahu 16 nevyjímaje. Velice prozíravě se ukazuje fakt nastolených optimalizačních kroků v roce 2007, které vedly z hlediska provozních nákladů radotínské radnice k meziročnímu snížení o osm miliónů korun z rozpočtu, který byl tehdy necelých 70 miliónů Kč. Úsporné kroky se daří realizovat i dále, např. elektronickou burzou služeb a dodávek, vyjednáváním lepších smluvních podmínek atd. To vše znamenalo či znamená v následujících letech snížení nákladů o další cca 2 milióny korun. Paradoxně je hospodaření Městské části Praha 16, v porovnání s celopražským či republikovým, v daleko lepší kondici než před šesti lety, kdy bylo nutno k ufinancování tehdejších potřeb, sjednat si kontokorentní úvěr. Vše se nakonec podařilo stabilizovat, ale jasnou cestou rozpočtové kázně.
Úspornými kroky musí procházet i hl. m. Praha. Snižují se sumy na dotační vztahy k městským částem, je méně prostředků na investiční záměry, které se dostávaly do městských částí prostřednictvím rozpouštění rezervy hl. města. Vypadá, že letošní přidělování, které z hlediska objemu bylo ,,jen“ ve výši 200 miliónů (pětinové v porovnání s rokem 2007), bylo poslední. S nelibostí jsme asi mnozí pražští starostové přijali zprávu z konce května o vládním rozhodnutí změny rozpočtového určení daní, které bude příští rok znamenat pro hl. m. Prahu i přes kompromisní řešení, ztrátu 650 miliónů Kč. Při dlouhodobých závazcích, které Praha má, je to další problém, již v tak dosti složité situaci. Nastaly tak oprávněné obavy, zda-li se tento deficit nebude řešit na úkor městských částí. Na jednání s primátorem hl.m.Prahy bylo garantováno, že se tento propad pražských municipalit nedotkne.
Na jednu stranu chápu snahu vlády o akt solidarity, kdy prostředky z obecního rozpočtového určení daní čtyř největších měst ČR půjdou do ekonomicky neprosperujících lokalit republiky, ale zapomíná se na fakt, že Praha je centrem kulturním, výchovně vzdělávacím, institucionálním, je zde největší koncentrace obyvatel a s tím samozřejmě spojené enormní potřeby. Praha řeší za stát celou řadu investic (komunikace, protipovodňová opatření atd.) a podle aktuální informace vytváří skoro 50 procent HDP. Ano, souhlasím se solidaritou, ale ať je solidarita i v tom, že Praha a její městské části budou mít rovnoprávné podmínky při čerpání prostředků z evropských a státních fondů a pro hl. m. Prahu bude alokována spravedlivá částka jako pro krajské programy. Bohužel, a zkušenost jako Městská část Praha 16 máme, to zatím není.
Mgr. Karel Hanzlík
starosta Městské části Praha 16