Slovo starosty
První květnový den jsme si připomněli 10. výročí od okamžiku, kdy se Česká republika stala novým členským státem Evropské unie, ekonomického a politického společenství v současnosti čítajícího již 28 evropských zemí. 1. května 2004 se po více jak osmiletém snažení podařilo docílit splnění zahraničněpolitické priority ČR – smluvního utužení vztahů s Evropským společenstvím, které se postupně rozšiřovalo směrem k užší obchodní a politické spolupráci.
Mnozí si možná právě v době uvedeného výročí klademe otázku a snažíme se hodnotit, co nám členství v Evropské unii za deset let přineslo, co jsme získali či ztratili a jakou proměnou eurozóna prošla. Dnes, v kontextu událostí v Ukrajině, si více jak jindy uvědomujeme díky členství v unii větší jistotu zabezpečení před vnějšími nepřáteli. Ještě bytostněji si to pravděpodobně uvědomují občané pobaltských republik Estonska, Litvy a Lotyšska, které byly rovněž přijaty před deseti lety. I tam by jinak mohly separatistické snahy ruské menšiny vést ke stejné situaci jako ve východní části Ukrajiny.
V rámci našeho běžného života se členství v Evropské unii především naplnilo v podobě svobodného cestování, možnosti studia a práce. Okamžitě jsme si zvykli překračovat hranice bez nutnosti výjezdní doložky, devizového příslibu nebo i často ponižující osobní prohlídky na hranicích. Svobodný přejezd hranic je skutečně něčím neocenitelným. Zástupci municipalit, ale i další nejrůznější veřejnoprávní a soukromé subjekty, měli a dále mají možnost čerpat finanční prostředky v rámci Operačních programů z fondů Politiky soudržnosti členských zemí EU. Po první etapě, která probíhala od roku 2007, je v letošním roce zahájena etapa druhá, jež bude ukončena v roce 2020. Programy a prostředky v nich pomáhají snižovat nerovnosti mezi regiony a v upadajících průmyslových oblastech a výrazně zlepšují kvalitu života. Nejvíce peněz tak plyne do zlepšení infrastruktury (budování čističek odpadních vod, instalace obnovitelných zdrojů energie, výstavby silnic a železnic, odstraňování ekologických zátěží, protipovodňová opatření či podpora začínajícím podnikatelům) nebo na zvyšování zaměstnanosti a počtu pracovních příležitostí.
Za deset let prošla EU výraznou proměnou a má řadu problémů především z hlediska zadlužování některých členských států, přesto se stále jedná o smysluplný a strategický projekt, jenž je potřeba zdokonalovat ve smyslu odstraňování zbytečné byrokracie, zvýšení konkurenceschopnosti a flexibility, a to při zachování významných pravomocí jednotlivých členských států.
Pohodové květnové dny přeje
Mgr. Karel Hanzlík
starosta Městské části Praha 16