Fe-érie o Kladně

Ve čtvrtek 30. března od 19.30 hodin se v Kulturním středisku Radotín v domě "U Koruny" představí kladenské divadlo V.A.D. s urbanisticko-sociálně-politologickou a navíc edukativní inscenací.

Zveřejňujeme text Mgr. Dany Radové, vedoucí Kulturního střediska Radotín právě k inscenaci Fe-érie o Kladně:

Není u nás mnoho amatérských divadel, hrajících vlastní autorské hry, které například koupí a hrají profesionální divadla, natáčí Český rozhlas, nebo která vyhrávají všechny divadelní festivaly, soutěže a reprezentují i v zahraničí.

K těm několika skvělým souborům podle mne patří Kočovné divadlo Ad Hoc, které se svojí Operou Mafia - Zmrazovač opět v únoru vyprodalo celou Korunu, a také kladenské divadlo V.A.D., které je v Radotíně také dobře zavedené a známé pro svůj originální humor, nadhled i zvláštní poetiku a které má čím dál více příznivců.

Z repertoáru Velmi Amatérského Divadla jsme již v Radotíně viděli například Rozpaky zubaře Svatopluka Nováka (hrálo se i v ABC), Upokojenkyni - černou komedii z prostředí domova důchodců, Tajemný VAD v Karpatech, nebo  grotesku o rodičích a výchovných metodách Píseček. Před čtyřmi lety se zde hrála i Fe-érie o Kladně. Tenkrát jsme všichni v sále byli nadšení a doufali, že třeba někdo z radotínských napíše něco podobného o Radotíně. Tedy je zde opět inspirace v podobě skvělého představení, a také výzva potencionálním autorkám a autorům z Radotína :-). Ve čtvrtek 30. března uvidíme hru z dějin města Kladna, která přestože pojednává o dějinách i současnosti, odehrává se mezi několika hutníky (i hutnicemi) v dělnické šatně Poldi. 

Profesor Jan Císař píše v recenzi: "Z tohoto prostoru a tvořivé aktivity herců, kteří vytvářejí tu skupinu, roste dokonalá divadelní situace, jež dává možnosti pro hru - a chcete-li hravost všeho druhu. Do této situace se vejde reálný obraz současnosti i ve zkratce předvedené děje kladenské minulosti, humor stejně jako lehká ironie a především trvalá laskavost k lidem i k městu, o němž se tu vypráví.

Ta laskavost, která má jedinečnou a vše prostupující lidskou dimenzi, je pro mě nejzákladnější hodnotou této inscenace. Všechno je v ní zajisté prosvíceno a nasvíceno vtipem, divák se dobře baví, usmívá a směje. Ale je to v poslední instanci - jak už jsem napsal - humor jako optimistická životní filozofie, není to ani parodie ani úsměšek. Je to laskavě chápající pochopení pro fakta lidského bytí - ať už mají jakoukoli podobu a rozlohu. A jsem opět u té inteligence a chytrosti. Ta vzniká a stojí na vědomí té herecké aktivity jako aktivity lidí, pro něž se tu otevírá řada ničím neomezených možností. Skrze ni lze vyjadřovat vztah k městu Kladnu, protože se tak vyjevuje vztah k vlastním kořenům, i rozehrávat individuální příběhy postav, které vypovídají nejen o jednotlivci, ale i o jeho začlenění do sociálních kontextů. V.A.D. prostě svou poetikou pronikl k chytrosti a inteligenci divadla, a tak obdařil i své představení touto kvalitou.“ 


Vstupenky lze zakoupit vždy ve středu od 16 do 18 hodin v Kulturním středisku Radotín, nebo rezervovat na e-mailu: rezervacekskoruna@centrum.cz (vstupenky je třeba vyzvednout 10 dní předem). Za vstupné zaplatíte 150 Kč. 

Fe-érie o Kladně

Zveřejněno: 10.01.2017 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 890 x
Vytisknout