Oběti války byly uctěny u obnoveného pomníku

První slavnostní příležitost se u nově zrekonstruovaného pomníku na náměstí Osvoboditelů v Radotíně konala v pátek 5. května, pár týdnů po kompletním dokončení nové dlažby a úpravě okolí. 

Památník pod budovou „U Koruny“ byl od října 2016 postupně rekonstruován. Pietní místo bylo nově zadlážděno do rámu z žulových desek, nově nasvíceno, zmizely již dlouho nevyužívané konstrukce i okolní nadbytečné asfaltové chodníčky, které nahradila zeleň. 

Specializovaná firma rozebrala kamenný monolit obětem 1. světové války a odborně jej zrestaurovala v kamenické dílně. Obnoven byl též pomník obětem 2. světové války, který stojí na samostatné podestě v popředí. Černá deska, která se zbytkem vůbec neladila, byla nahrazena sliveneckým mramorem (v němž je vytesán i monolit).

Pietní akt ke Dni vítězství, 5.5.2017
Pietního aktu ke Dni vítězství se v pátek 5. května zúčastnili zástupci radotínské radnice - starosta Karel Hanzlík se svým zástupcem Miroslavem Knotkem.

Poslední úpravy dlažby od pomníku k hlavní ulici byly dokončeny několik týdnů před pietním aktem konaným na památku padlých, kteří obětovali své životy ve dnech Květnového povstání českého lidu v roce 1945, ale i těch, co bojovali za svobodu a padli v průběhu obou světových válek. Vzpomínková událost se bohužel nesetkala se zájmem širší veřejnosti, a tak věnce kladené starostou Mgr. Karlem Hanzlíkem a jeho zástupcem Mgr. Miroslavem Knotkem sledovala jen hrstka přihlížejících mj. z řad Úřadu městské části Praha 16 a radotínské Letopisecké komise.

Zástupci radnice uctili též trojici hrdinů z řad vlasovců, kteří padli v boji o Radotín. Ti mají vyhrazeno čestné místo na starém radotínském hřbitově v ulici Nad Berounkou. Na počest všech padlých v bojích přímo v Radotíně byly již o den dříve umístěny věnce též ke všem dalším památníkům, pomníčkům a válečným hrobům.

Pietní akt ke Dni vítězství, 5.5.2017 Pietní akt ke Dni vítězství, 5.5.2017 Pietní akt ke Dni vítězství, 5.5.2017Pietní akt ke Dni vítězství, 5.5.2017

Fotogalerie radotínských pomníčků dekorovaných 4.5.2017

Zveřejněno: 05.05.2017 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 1964 x
Vytisknout