Partner Town Burglengenfeld

An important part of social life in Radotín is its friendship with the German town of Burglengenfeld.

The Bavarian town of Burglengenfeld is home to 12,500 people and lies to the north-west of Regensburg. The first reference to the town dates back to the 9th century, when Count Lengenfeld had a castle built here (see picture, overall view of Burglengenfeld). As was the case in Radotín, a cement works was built in the suburbs of the German town in 1912 (a branch of the cement works in Heidelberg). By this time, however, the first cement works in Radotín had been active for forty years.

Informal relations between the two towns began shortly after the Velvet Revolution in 1990. The two cement works were therefore a sort of embryonic cores around which friendships crystallised, first between employees and then members of the bodies of self-governments. An excellent level of cooperation ensued, either at municipality level or in the shape of cultural performances in Radotín and Germany, sporting events and tourism.

A Friendship Agreement was signed on 17th February 1992 by the then mayors Ing. Jiří Holub and Heinz Karg. We should not, however, forget the name of doc. Ing. František Vláčil, CSc., who played an important part in building friendly relations between the two towns. Cooperation with the partner town continues to this day.

What is more, Radotín was allowed to borrow one of the four maintained towers in the historic town fortifications for promotional purposes so as to present the Czech partner town to the locals. There is also a square here known as Radotín Square (Radotinplatz).

Overall View of Burglengenfeld
Overall view of Burglengenfeld

The City Hall of Burglengenfeld
The City Hall of BurglengenfeldMore articles about friendship with B´feld: 

vyzadujiQuarter century of good practice
17.10.2017 / This year is exceptional – it has been 25 years since a partnership was entered into between Radotín and Burglengenfeld. Celebrations are spread throughout the year, the last of which will be a Concert for Friendship held in Radotín on 4 November.

 • Adventní trhy v partnerském městě

  05.12.2023 / Adventními trhy otevřeli v Burglengenfeldu v pátek 1. prosince nadcházející slavnostní čas. Poprvé u toho nechyběla ani početná delegace z partnerského města Radotína.
 • Z Bavorska: dokončená školka a rozestavená škola

  01.08.2022 / Uctění památky zemřelého kolegy i další rozvoj partnerské spolupráce. To i prohlídka staveb školských areálů bylo na programu krátké pracovní návštěvy vedení radotínské radnice v Burglengenfeldu, partnerském městě Radotína.
 • Přístavba školy, nová školka i odpočinkový areál

  15.09.2021 / To vše v těchto dnech realizují kolegové z partnerského města Burglengenfeldu. Při krátké pracovní návštěvě uskutečněné v úterý 14. září to mohli zkontrolovat zástupci radotínské radnice a navíc upřesnit plány na akce v nejbližší době.
 • Domluveno - hasičská zbrojnice i městské akce

  01.04.2019 / Po úspěšné spolupráci v loňském roce bude i letos pokračovat program společných akcí s partnerským městem Radotína, bavorským Burglengenfeldem.
 • Návštěva z partnerského města Burglengenfeldu v Radotíně

  09.04.2018 / 5. a 6. dubna hostil Radotín návštěvu z partnerského města Burglengenfeld. Dvoudenní studijní cestu podniklo 16 německých přátel z Bavorska v čele se starostou Thomasem Geschem a dalšími pracovníky tamější radnice.
 • Čtvrt století dobré praxe

  09.10.2017 / Letos je to 25 let od chvíle, kdy bylo uzavřeno partnerství mezi Radotínem a Burglengenfeldem. 5. a 6. října se uskutečnila studijní cesta vedení a zaměstnanců radnice za poznáním a inspirací do partnerského města.
 • Plány na rok 2016-2017

  14.03.2016 / Spolupráce mezi partnerskými městy Radotínem a hornofalckým Burglengenfeldem pokračuje i letos. Rok 2017 navíc bude významný a plány oslav se již rodí.
 • Oslavy 25 let partnerství jsou nalinkovány

  30.05.2016 / V polovině května se uskutečnila oficiální návštěva zástupců radnice Prahy 16 v Horní Falci, při níž dostaly jasné rysy oslavy blížícího se 25. výročí zahájení spolupráce mezi Radotínem a Burglengenfeldem.
 • Věž pro Radotín

  16.04.2014 / V partnerském městě Městské části Praha 16, bavorském Burglengenfeldu, stojí Radotínská věž. K jejímu slavnostnímu předání a současně i k otevření stálé expozice představující místním jejich české partnerské město došlo v sobotu 12. dubna.
 • Partnerská spolupráce Radotína a Burglengenfeldu pokračuje

  08.09.2015 / V sobotu 5. září přivítal Radotín delegaci z partnerského města Burglengenfeldu. Starosta Karel Hanzlík provedl německé hosty středem městské části a představil realizované i připravované projekty.
 • Zpívala pro přátelství

  13.11.2012 / Kdo? Sopranistka Markéta Mátlová. Ale tentokrát nejen zpívala, ale předvedla i své herecké umění. A nadchla všechny, kterým se podařilo se dostat do sboru ČCE Na Betonce. Byla to tečka za letošními oslavami dvacetiletého výročí partnerství dvou měst.
 • Padaly rekordy

  22.08.2012 / V uplynulých dnech padaly rekordy nejen teplotní, ale i návštěvnické, konkrétně v bavorské Horní Falci. Zde se totiž v partnerském městě Radotína uskutečnila akce, která se s ohledem na rozsah a náročnost přípravy koná jednou za 3 roky.
 • Výlet velice vydařený…

  25.06.2012 / … připravila radotínská radnice pro místní důchodce! Jeho cílem bylo partnerské město Burglengenfeld, s nímž byla smlouva o partnerství uzavřena před dvaceti lety, takže výlet bylo možno pojmout jako určitou oslavu „narozenin“.
 • Slovo starosty

  09.02.2012 / Čtvrtinu lidského života. Přesně tak dlouho trvá spolupráce Radotína s jeho partnerským městem v Bavorsku. Neformální styky však začaly již těsně po revoluci.
 • Návštěva z partnerského města

  02.04.2012 / Na neděli 1. dubna přislíbila přijet výprava z města Burglengenfeld. A přes svůdnost aprílového žertování burglengenfeldští svůj slib dodrželi. Stejně, jako ti, kdo jim slíbili ukázat radotínské novinky - ve školách, v knihovně i v Koruně.
 • Starostové dohodli plán oslav

  06.02.2012 / V těchto dnech uplyne 20 let od chvíle, kdy byla podepsána smlouva o partnerství mezi Radotínem a Burglengenfeldem. Letošní rok proto bude bohatý na společné programy v obou městech, na tom se shodli oba jejich starostové.
 • Partnerské město úspěšně využívá dotace Evropské unie

  20.08.2008 / Zástupci vedení radotínské radnice navštívili ve čtvrtek 14. srpna bavorský Burglengenfeld. Jde o partnerské město, se kterým Městskou část Praha 16 spojuje více jak 15leté přátelství.
 • 15 let partnerství s Burglengenfeldem

  03.04.2007 / V únoru letošního roku uplynulo 15 let od stvrzení partnerství mezi Radotínem a Burglengenfeldem. A pro bavorské město byly oslavy dokonce dvojnásobné, neboť ve stejné době uplynulo půl druhé dekády od uzavření smlouvy se saským městem Johanngeorgenstadtem.

Zveřejněno: 29.09.2016 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 8067 x
Print