20 let od ničivé povodně

V pátek 12. srpna si budeme připomínat 20 let od ničivé povodně, která v roce 2002 zasáhla nejen Radotín. Příčinou této katastrofy byly přívalové deště, které již 6. a 7. srpna způsobily povodeň převážně v oblasti jižních Čech. Krátce nato následovaly další vydatné srážky, díky nimž ztratila půda v povodí Vltavy schopnost cokoliv vsakovat a vodní nádrže Vltavské kaskády nebyly schopny další přívaly vod zadržet.

Stav bdělosti a pohotovosti byl v Radotíně vyhlášen již 8. srpna. K vyhlášení stavu ohrožení došlo 12. srpna, kdy byly aktivovány povodňová komise a krizový štáb. Téhož dne začala evakuace občanů v ohrožených oblastech Šárova kola, Na Benátkách a Rymáně. V Radotíně se jednalo o 80 osob, které musely opustit své domovy. Rozsah škod byl obrovský, krom ztráty života jednoho spoluobčana v chatové oblasti U Dvou Topolů (k. ú. Lahovice) bylo v Radotíně zaplaveno 198 bytových a podnikatelských objektů a 70 chat.

Od té doby se na území Radotína vybudoval v letech 2009 - 2010 rozsáhlý systém stálých a mobilních protipovodňových stěn kolem Výpadové ulice směřujících k Věštínské ulici a dále k ulici U Jankovky. Díky dalšímu zkvalitňování a rozšiřování protipovodňových opatření (např. v roce 2019 dokončenou ochranou Šárova kola na cca 50 letou povodeň, či v letošním roce právě probíhající výstavbou ve Vrážské ulici či protipovodňových opatření na Šachetském potoce) již v případě následujících povodní nebyly důsledky tak katastrofické.

Projekčně je připravována liniová stavba protipovodňových a mobilních stěn v lokalitě Rymáně, ale z důvodu požadavku magistrátního Odboru územního rozvoje na změnu územního plánu, aby zde stavba mohla být legalizována, se celá věc časově odsouvá. Každopádně se alespoň v první půlce letošního roku podařil stavebně vybudovat mobilní předěl na panelové cestě vedoucí z ulice Na Rymáni směrem na Černošice. Toto opatření by mělo alespoň zabránit případnému působení dynamických účinků povodní.
Další videa z povodně v roce 2002 najdete na YouTube kanálu Prahy 16.

Celou zprávu o povodni si můžete přečíst ZDE.Zveřejněno: 10.08.2022 –Eva Javorská ; Přečteno 1245 x
Vytisknout