OTÁZKY A ODPOVĚDI

Vážení občané,
zde můžete vkládat své dotazy vztahující se k chodu Městské části Praha 16 a Úřadu Městské části Praha 16. Vaše dotazy budou zveřejněny po zodpovězení příslušným zástupcem samosprávy či zaměstnancem Úřadu MČ Praha 16. Dovolujeme si vás upozornit, že zodpovězeny budou pouze jasně formulované dotazy vztahující se k jednotlivým tématům. Příspěvky urážlivé, vulgární, rasistické, obsahující komerční sdělení, porušující platné právní normy ČR či obecné etické normy zodpovídány nebudou. Pokud je váš dotaz obsáhlejší, komplikovanější či zahrnuje širší problematiku, doporučujeme vám obracet se přímo na jednotlivé zástupce samosprávy prostřednictvím e-mailu, případně si můžete telefonicky sjednat schůzku.
Téma Řadit podle data
Obsahuje text:

Pro vložení otázky nejdříve zvolte téma

*
*
*
 
*


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: množení nutrii u řeky Berounky (Hana Spačková 24.01.2023 8:56) – Životní prostředí
  Dobrý den,ráda bych se zeptala proč nezakročíte a nezabráníte krmení a množení nutrii pod kostelem.Jistá paní chodí denně ve stejném čase 13,30h až 14h s pojizdnou taškou plnou mrkve a krmí to silně rozrůstající se stádečko nutrii,které lezou všude po cestě.V létě to tam bude zamořené odporné a všude slyšíte,že krmení je zakázané ,roznašejí plno nemocí to toho tady máme málo?Ještě si to budeme pěstovat?
  Né každému se to líbí,je to odporné.Omlouvám se ochráncům přírody,ale do města to nepatří.Děkuji Šp
  stádečko nutrii.
  • Odpověď: (Jana Hejrová, DiS.) 25.01.2023 17:14)
   Dobrý den, paní Špačková, 
   děkujeme za Váš podnět. Situaci s nutriemi řeší naše Oddělení životního prostředí s Lesy hlavního města Prahy ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy. 
   S pozdravem 
   Jana Hejrová
 • Otázka: PPO (Michal Čeleda 19.01.2023 14:12) – Doprava
  Dobrý den, byla na jednání Bezpečnostní rady řešena přístupnost oblasti mezi tratí a ulicemi Výpadová / Věštínská / U Jankovky v případě povodní? Mám na mysli např. složky IZS. Pokud si dobře pamatuji, tak na Vrážské u tunýlku a na Výpadové jsou PPO a u Horymíra byla voda. Děkuji
  • Odpověď: (Jana Hejrová, DiS.) 23.01.2023 13:35)
   Vážený pane Čeledo,
   momentálně byla dokončena výstavba a rozšíření protipovodňového opatření v ul. Vrážská, které má v případě povodně (stav více jak 50leté povodně) za úkol ochránit rozšířený podjezd z Prvomájové ulice do Vrážské jako jediné spojnice mezi severní a jižní částí Radotína. To z důvodu, že byl koncem minulého roku definitivně uzavřen přejezd přes železniční trať v ulici Na Betonce, který v minulosti byl při zaplavení Horymírova náměstí jediným propojením pro automobilovou dopravu.
   Původní linie protipovodňových opatření ve Vrážské ulici vystavených v Radotíně mezi roky 2007 – 2010 toto neumožňovala. Momentálně se připravuje (7.2.2023) zkouška a technická přejímka nového protipovodňového opatření, které umožní přístup k možnému zásahu i záchranných složek IZS mezi železniční tratí a ul. Výpadová / Věštínská / U Jankovky.
   S pozdravem 
   Jana Hejrová


 • Otázka: rengen (Darina Kostková 13.01.2023 14:23) – Obecné téma
  Dobrý den, s úžasem zjištuji, že v našem zdravotním středisku byl zrušen rengen ! Pacienti ortopedie,což jsem i já, musí jezdit na Zbraslav,kde bývá hrozně moc lidí, nebo na Barrandov.Je to velká škoda, nešlo by s tím něco udělat ?
  Děkuji za odpověd
  • Odpověď: (Eva Javorská) 16.01.2023 12:55)
   Dobrý den,

   děkujeme za Váš dotaz. RTG pracoviště na zdravotnickém zařízení nebylo zrušeno, ale je dočasně uzavřeno. Provádí se všechny, relativně složité úkony (registrace pracoviště, stanoviska hygieny, smlouvy pojišťovny), aby svoji činnost mohl, co nejdříve, zahájit nový provozovatel. Původní provozovatel a nájemce RTG pracoviště ve Zdravotnickém zařízení na Sídlišti MUDr. Vosmíková se rozhodla koncem minulého roku svoji praxi v Radotíně ukončit. Důvodem byl její věk a snaha o redukci jejích pracovních povinností, velký nedostatek RTG laborantů na trhu práce a nízké úhrady RTG úkonů od pojišťoven. Její rozhodnutí se nepodařilo zvrátit ani nabídkou vylepšených nájemních podmínek ze strany vlastníka zdravotnického zařízení, tedy od Městské části Praha 16, v podobě nižšího pronájmu RTG přístroje.
   Jelikož víme o celorepublikové situaci i problému nedostatku RTG pracovišť v okolí (koncem minulého roku byl např. redukován provoz ve zdravotnickém zařízení na Poliklinice Praha - Modřany) snažíme se s novým zájemcem o provoz RTG pracoviště dojednat, že než bude mít uzavřené všechny potřebné smlouvy s pojišťovnami, RTG služby by nabízel za přímou úhradu, tak aby pacienti nemuseli jet např. do Fakultní nemocnice v Motole atd. O dalším vývoji Vás budeme informovat.

   S pozdravem,
   Eva Javorská
 • Otázka: ROZHLAS (Michal Sládek 15.12.2022 13:56) – Obecné téma
  Dobrý den,prosím o info,každý den ve 14 hod hlásíte městským rozhlasem,nezlobte se na mne,ale nezaspali jste dobu,v dnešní době nikdo není zvědavej na uřvanej rozhlas,myslím si,že je na čase,aby jste se podívali do kalendáře, v jakém jsme roce,s pozdravem Sládek.
  • Odpověď: (Eva Javorská) 22.12.2022 10:30)
   Dobrý den,
   děkujeme za Váš podnět. Místní rozhlas je sice možná technický přežitek, ale jde o jeden z informačních zdrojů, který i v dnešní přetechnizované době někteří občané aktivně využívají. A ačkoliv městská část postupně digitalizuje různé služby, o zrušení rozhlasu se zatím neuvažuje.
   S pozdravem,
   Eva Javorská
 • Otázka: ROZHLAS ULICE čASTONICKÁ (Michal Sládek 29.11.2022 14:00) – Obecné téma
  Dobrý den,mám prosbu,jestli by nebylo možné hlášení městského rozhlasu trochu ztlumit,když paní hlásí v rozhlase,tak se sotva slyšíme na zahradě a je to docela dost často a není to vůbec zajímavý,je to v ulici Častonická,děkuji za pochopení a kladné vyřízení,s pozdravem Sládek.
  • Odpověď: (Eva Javorská) 22.12.2022 10:27)
   Dobrý den,
   děkujeme za Váš podnět. Požádala jsem kolegyně na podatelně, aby rozhlas trochu ztišily. Problém je, že se hlasitost ovládá jednotně a na jiných místech pro změnu není moc slyšet a chodí nám žádosti o vyšší hlasitost.
   S pozdravem,
   Eva Javorská
 • Otázka: Úklid (Lenka 23.11.2022 19:31) – Obecné téma
  Dobrý den, chtěla bych se informovat zda má naše městská část vyhlášku ohledně úklidu koňského trusu. Je známo, že v Radotíně je ustájeno poměrně dost koní, se kterými chodí na projížďky do lesa. Poslední událost mě hodně nadzvedla, když nadchodech, kudy chodíme denně do školy, přistála v pondělí pořádná nadílka, která je tam pořád.
  • Odpověď: (Eva Javorská) 13.12.2022 9:07)
   Dobrý den,
   děkujeme za Váš podnět, na který odpovídá vedoucí Oddělení životního prostředí, Lenka Hübnerová: Městské části nejsou oprávněny vydávat vyhlášky. Vyhlášku může vydat pouze hl. m. Praha, které prozatím takovou vyhlášku nevydalo. Předpokládám, že již pracovníci TS uklidili.
   S pozdravem,
   Eva Javorská
 • Otázka: Křižovatka Pod Korunou 3 (Michal Čeleda 07.12.2022 12:32) – Doprava
  Dobrý den, proč jsou před křižovatkou pod Korunou stále značky "Pozor, projíždíte stavbou"? Znamená to, že křižovatka stále není hotová, zkolaudovaná a plně funkční?
  • Odpověď: (Jana Hejrová, DiS.) 12.12.2022 15:14)
   Dobrý den, pane Čeledo, 
   děkujeme za Váš dotaz. Křižovatka není zkolaudovaná, je v režimu předčasného užívání.
   Jana Hejrová


 • Otázka: poděkování (Lenka Petelíková 28.11.2022 14:10) – Obecné téma
  Dobrý den,

  chtěla bych poděkovat a pochválit všechny, kteří pracují ve Školní jídelně Praha - Radotín. Služby jsou na vysoké úrovni. Jídlo je velmi chutné, polévky excelentní. Výběr z jídel dostačující. komunikace se všemi je na profesionální úrovni.

  Přeji jim nadále mnoho úspěchů a pozitivních zpráv.
  S pozdravem,
  Lenka Petelíková
  • Odpověď: (Jana Hejrová, DiS.) 12.12.2022 15:13)
   Dobrý den, paní Petelíková, 
   děkujeme za Váš příspěvek, pochvalu jsme předali do školní jídelny. 
   S pozdravem 
   Jana Hejrová
 • Otázka: Měření teploty v bytech (Sklenář 22.11.2022 9:29) – Místní hospodářství
  Dobrý den,v současné době od 1.1.2023 dochází k navýšení plateb za energie-topení.V obecních bytech jsou umístněny měřáky 20cm pod stropem,kde je stále teplo.Další věc-tyto měřáky reagují na jakékoliv teplo,např.nebudu topit ale vařím.V tomto případě platím el.energii a teplo jako bych odebíral z topení i když je vypnuté.Dojde ke změně měření tepla,tak jako jinde na měření na radiátorech? Děkuji Skl.
  • Odpověď: (Eva Javorská) 23.11.2022 9:38)
   Dobrý den,
   děkujeme za Váš dotaz, na který odpovídá Hana Špryňarová, vedoucí Oddělení správy obecních nemovitostí: Vážený pane Sklenáři, níže je popsaná metoda měření tepla v bytech, které jsou ve správě nemovitostí Městské části Praha 16. Změnu měření tepla pomocí indikátorů na radiátorech může provést, až po skončení platnosti smlouvy se společností Softlink s. r. o. Na tuto poskytovanou službu bude poté vypsané výběrové řízení dle zákona o veřejných zakázkách.

   V případě dalších dotazů se obraťte na naše Oddělení správy obecních nemovitostí, Sídliště 1600/15a, Praha-Radotín.

   Denostupňová metoda počítá s tzv. denostupni (dále jen DNS). Pro výpočet DNS je potřebný teploměr umístěný uvnitř referenční místnosti v bytě a druhý teploměr, který bude měřit venkovní teplotu. Venkovní teploměr se instaluje nejlépe na severní stěnu objektu a to proto, aby jeho náměr nebyl zkreslen ohřevem od slunce. Venkovní teploměr by také neměl být umístěn u výdechů kanalizace nebo vzduchotechniky. Cílem je měřit co nejpřesněji venkovní teplotu bez vlivu zkreslujících faktorů. Vnitřní teploměry se instalují do bytových obytných místností (obývací pokoje, ložnice, pracovny, dětské pokoje). Obvykle se neinstalují do kuchyní, neboť teplo z vaření může ovlivnit měření. Teplotní sensory v bytech se instalují striktně do stejné výšky od podlahy a to proto, aby byla zajištěna spravedlivost měření. Teplota v rámci místnosti se liší podle výšky od podlahy. Teploměr v bytech se montuje na protilehlé stěny k oknům a to tak, aby na ně nikdy nemohlo svítit slunce. Neměly by být instalovány nad zdroji tepla (například televize nebo akvárium) a také by měly být vzdáleny alespoň 50 cm od dveří (kvůli eliminaci vlivu průvanu). Nejde-li sensor namontovat na protilehlou stěnu (skříň, obraz atp.), využije se pro montáž některá z bočních stěn v místě nejvíce vzdáleném od oken.

   Vlastní výpočet DNS se pak provádí dle vzorce Tin - Text * Den = DNS (Tin = vnitřní teplota, Text = venkovní teplota, Den = 1):

     Tin = 22 st. C, Text = 5 st. C ... zde je výpočet DNS (22 - 5) * 1 = 17 DNS

     Tin = 22 st. C, Text = -7 st. C ... zde je výpočet DNS (22 - (-7)) * 1 = 29 DNS

   Z uvedeného příkladu je zřejmé, že čím je větší rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou, tím více je vygenerováno DNS. Jako Tin a Text se používají průměrné denní teploty. Čím častěji se měří, tím je výpočet přesnější. Naše společnost v současnosti používá sensory, které měří teplotu v intervalu 5 - 15 minut (dle nastavení) a tuto hodnotu zasílají na server společnosti SOFTLINK s.r.o., která zpracovává pro Městskou část Praha 16 rozúčtování pro byty na starém sídlišti. Aby se DNS vygenerovaly pouze ve dnech, kdy se fyzicky topí, montuje se ještě speciální sensor na přívod topného media. Podle teploty topného media se spolehlivě určí, zda je topná sezona či nikoliv. DNS se vygenerují tedy jen ve dnech topné sezony.

   Samotné DNS však vypovídají pouze o poměrném energetickém nákladu konkrétní místnosti. Náměry DNS je potřeba přepočítat na m2 plochy bytu (u objektů se stejnou výškou stropu) nebo na m3 objemu (u objektů s nestejnou výškou stropů). Zde je potřeba zmínit, že existuje standardní a ekonomická verze denostupňové metody. Ekonomická verze využívá pouze jeden sensor v rámci bytové jednotky (umísťuje se většinou do obývacích pokojů) a náměr sensoru se násobí plochou bytu nebo objemem bytu (vzniká tedy DNSm2 nebo DNSm3). Standardní model denostupňové metody počítá s údaji z více sensorů. Pro představu uvedu příklad bytu 3 + 1 v panelovém domě se stejnou výškou stropů v celém objektu. V bytě budou umístěny 3 sensory. První v obýváku (20 m3), druhý v ložnici (15 m2) a třetí v dětském pokoji (10 m2). Kromě uvedených místností má byt ještě neměřenou část - kuchyň, koupelnu, WC a předsíň - celkem 22,5 m2. A právě tato neměřená část se musí rozdělit dle výměr místností s teplotními sensory (tady v poměru 20:15:10). Vypočítá se tedy plocha vlivu jednotlivých sensorů (obývák 20 + 10 = 30 m2, ložnice 15 + 7,5 = 22,5 m2, dětský pokoj 10 + 5 = 15 m2).

   Výpočet v rámci roku se provádí tak, že se u každého sensoru sečtou vygenerované DNS ze všech dnů topné sezony a vynásobí se plochou vlivu konkrétního sensoru. Tak se to provede u všech teplotních sensorů

   v objektu. Celkové číslo DNSm2 nebo DNSm3 za objekt se pak vydělí plochou bytů a vyjdou průměrné bytové DNS. A v jejich poměru se rozdělí náklad na teplo mezi jednotlivé domácnosti.

   S pozdravem
   Eva Javorská

 • Otázka: GDPR a online objednávka (Štěpánka Cmíralová 05.11.2022 15:46) – Správní oblast a osobní doklady
  Dobrý den, můžu si, prosím, ověřit, zda v souvislosti s objednáním nového OP na Vašich stránkách je v pořádku odkaz na adresu kadlecelektro a zda si skutečně rezervuji čas na vystavení nového občanského průkazu? Děkuji :)

  Potvrzovací email obdržíte z adresy noreply@kadlecelektro.cz. Potvrzení je nutné provést do 10 minut.
  • Odpověď: (Jana Hejrová, DiS.) 08.11.2022 8:50)
   Dobrý den, paní Cmíralová,
   děkujeme za Váš dotaz, na který odpovídá Lenka Čermáková, vedoucí Oddělení evidence obyvatel a osobních dokladů: 
   Společnost Kadlec-elektronika, s.r.o. opravdu zajišťuje pro náš úřad rezervační systém WebCall. Pokud si tedy vyberete příslušnou agendu a termín a následně potvrdíte odkaz v e-mailu, budete objednána k nám na Úřad městské části Praha 16 a budete ve Vámi vybraném termínu přednostně obsloužena. Jen je potřeba PIN, který Vám přijde do e-mailu, zadat do vyvolávacího zařízení v čekárně.
   Jana Hejrová


Vytisknout