Elektromobily pro MČ Praha 16

Radotínský starosta Mgr. K. Hanzlík a jeho I. zástupce Mgr. M. Knotek, 22.9.2011, foto: Ing. J. FarníkVýhody a komfort elektromobilů Peugeot iOn mají ode dneška možnost testovat zástupci Městské části Prahy 16. Dva elektromobily této pražské části předala Skupina ČEZ v rámci partnerství, na základě kterého se zástupci samosprávy podílejí na vývoji elektromobility v České republice.  

 

Skupina ČEZ, která se v rámci koncepce FUTUR/E/MOTION zaměřuje na také rozvoj elektromobility v České republice, spolupracuje na vytváření bezemisní dopravy nejenom s firmami, ale také městy a obcemi. Právě jednomu partnerovi z řad municipalit – Městské části Prahy 16 – předala společnost ČEZ v rámci spolupráce dva elektromobily Peugeot iOn.

Městská část Praha  16 je dalším municipalitním partnerem, kterému jsme v souvislosti s naším projektem Elektromobilita předali dva Peugeoty iOn. Tím prvním bylo město Vrchlabí, kde iOn jezdí více než čtvrt roku. Cíl je jasný: předně chceme, aby bylo auto co nejvíce v provozu. Čím více kilometrů najezdí, tím větší máme možnost zjistit o schopnostech elektromobilů celou řadu nových informací, které potřebujeme znát při výstavbě dobíjecích stanic,“ říká Tomáš Chmelík, manažer útvaru čistých technologií. „Na spolupráci s Prahou 16 bude určitě zajímavé sledovat ujeté vzdálenosti. Pracovníci městské části, kteří budou vozy využívat, určitě budou jezdit také do centra metropole, takže musí zdolat poměrně dlouhé vzdálenosti. Tím získáme nové poznatky o cyklech nabíjení a kapacitě akumulátoru,“ dodává Tomáš Chmelík.  

Získání elektromobilů je výhodné také pro Městskou část Praha 16. Jeho zaměstnanci si vychutnají ekologicky čisté, tiché a úspornou jízdu autem po Praze, a zároveň s tím přispějí k ochraně životního prostředí. „Naše městská část využívá moderní technologie, které podporují ekologii. Jsme jednou z částí velkého města, a proto se snažíme přispět k rozvoji co nejčistší dopravy a kvalitního života v něm. Jsme na hranici CHKO Český kras a z hlediska trvale udržitelného rozvoje chceme přispívat k šetrnému přístupu k místu, kde žijeme. Jeden automobil bude využívat kurýr městské části, který zajišťuje spojení mezi jednotlivými radnicemi správního obvodu Prahy 16 (Radotín, Lochkov, Zbraslav, Velká Chuchle a Lipence) a druhý bude sloužit Pečovatelské službě Praha – Radotín. Budeme velmi rádi, když za pár let budou obyvatelé Prahy 16 jezdit co v největším množství elektrickými vozidly,“ říká Karel Hanzlík, starosta Prahy 16.

Elektromobily nabízejí řadu výhod. Předně: při provozu nevypouštějí žádné emise škodlivých plynů (CO2, NOx apod.). Výhodou je také jejich minimální hlučnost a mnohem menší nároky na údržbu. Z hlediska uživatele jsou náklady na pohonné hmoty elektromobilů v přepočtu na kilometr již nyní levnější než u běžného auta na spalovací motor. Celkové náklady na provoz elektromobilů jsou srovnatelné s běžnými vozy a do budoucna lze očekávat jejich výrazné snižování.

Projekt Elektromobilita společnosti ČEZ
Skupina ČEZ podporuje koncept elektromobility v České republice v rámci strategie FUTUR/E/MOTION. Kroky, které v tomto směru podniká, se týkají podpory užívání elektromobilů a poskytování komplexních služeb s vazbou na distribuční síť ČEZ. Cílem je přispět k rozvoji zcela bezemisní dopravy v Česku a testovat dopady elektromobility na distribuční síť. 
V rámci projektu Skupina ČEZ již dříve podepsala smlouvu o spolupráci s automobilkou Peugeot ČR. Jejím cílem je vzájemná propagace elektromobilů, získávání praktických zkušeností z jejich každodenního provozu a podpora dalšího rozvoje elektromobility.
Do roku 2013 společnost ČEZ plánuje instalaci celkem 200 veřejných dobíjecích stanic, které vybudují u svých infrastrukturních partnerů. ČEZ bude instalovat stanice pro normální i rychlé dobíjení. 
Jan Beneš, tiskový mluvčí ČEZ

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

Zveřejněno: 03.10.2011 –Kateřina Drmlová ; Přečteno 14032 x
Vytisknout