Slovo starosty

Vážení spoluobčané,

Slovo starosty
jedním z nejzásadnějších a zároveň v dnešní době i často napříč generacemi diskutovaným tématem je problematika životního prostředí. Mám velkou radost, že v Radotíně po této stránce došlo v posledních letech k velkému zlepšení. Vyrůstal jsem tady a žiji zde více než 50 let, a tak mohu porovnávat. Změna je patrná. Od prachu z cementárny zakrytého Radotína po místo, které se mění z průmyslové periférie hlavního města na vyhledávané místo pro život rodin, o čemž svědčí velký převis poptávky nad nabídkou na trhu realit a rostoucí ceny nemovitostí. 

Vidím, jak zavádění potřebné infrastruktury výrazně zvýšilo kvalitu zdejšího prostředí. Nejzásadnější je dokončení výstavby kanalizace, na jejíž vybudování jsme zajistili stovky milionů korun. Mnoho okolních obcí i městských částí si o tak kvalitním, takřka celoplošném zasíťování splaškovou kanalizací, ale také zemním plynem nebo pitnou vodou může nechat jen zdát. Snad je tedy pryč doba spojená s ilegálním vypouštěním septiků a spalováním závadného materiálu. 

Všem nám nyní znepříjemňuje život modernizace železniční trati. I ta však nakonec přispěje k lepšímu životnímu prostředí. Až její rekonstrukce skončí, věřím, že ještě více lidí využije pro cestování do centra Prahy spolehlivější vlakové spoje a nepojede autem. Nový železniční most u Horymírova náměstí významně sníží hlukové zatížení, jelikož nahradí starou konstrukci, jež byla největší zdrojem rámusu v Radotíně. To je také významný přínos pro životní prostředí. 

Na závěr se připojím s gratulací Štěpánu Rakovi, který v srpnu oslavil 75. narozeniny. Přeji mu vše nejlepší a pevné zdraví! A rovnou mohu prozradit, že tento světově uznávaný kytarový virtuos – a především náš čestný občan – vystoupí v neděli 29. listopadu v Koruně. Moc se na jeho adventní koncert těším! 

Přeji vám krásný zbytek léta! 

Váš Karel Hanzlík
starosta Městské části Praha 16 (Radotín)
Zveřejněno: 01.09.2020 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 851 x
Vytisknout