Strom svobody a demokracie

V neděli 17. listopadu se v pravé poledne sešlo přibližně 70 občanů v parčíku v Loučanské ulici, aby oslavili 30 let od Sametové revoluce a zasadili společně Strom svobody a demokracie.

17.11.2019 Oslava 30 let od Sametové revoluce a zasazení Stromu svobody a demokracie

Při poslechu Modlitby pro Martu účastníci dění v 89´s dojetím vzpomínali, jak to vypadalo před 30 lety a co všechno se za tu dobu změnilo a co všechno je ještě třeba změnit. Některými větami starosty Karla Hanzlíka: "Je toho hodně, co jsme za těch 30 let dokázali, ale také jsme toho hodně pokazili. Nemá však smysl být smutný a říkat si, že tehdy bylo líp a že teď nemá nic cenu.  Po roce 1989 jsme se rozhodli správně, jenom jsme se ne vždy vydali tou správnou cestou. Věřím, že právě tento čas přiměje mnoho slušných a poctivých lidí, aby vstoupili do politiky a veřejného života a začali pracovat pro náš národ, který za tu snahu stojí. I přes řadu zklamání, která jsme zažili a zažíváme, jsem rád, že jsem Čech a přál bych si, aby se do našich životů vrátila víra, naděje a radost z úspěchu druhých. Závěrem vám chci říct, že i nedokonalá demokracie je stokrát lepší než jakákoliv totalita a také si přeji, abychom byli zase hrdi na to, že jsme Češi", které zazněly v jeho slavnostním proslovu, bylo řečeno vše důležité pro momentální stav a situaci v naší společnosti.

Radotínský farář Timotej Maria Pavel Vácha připomínal, že svoboda a demokracie nejsou samozřejmostí, zvlášť když vzpomínal na organizace, které byly stejně jako církev před rokem 1989 utlačovány, například skauti, sokoli a turisti a nabádal občany k zamyšlení se nad slovy písně Marty Kubišové "Ať mír dál zůstává s touto krajinou ..."

17.11.2019 Oslava 30 let od Sametové revoluce a zasazení stromu svobody

Za pomoci všech generací, hlavně té nejmladší, byl zasazen Strom svobody a demokracie a snad se stane symbolem toho, že je stále naši svobodu a demokracii nutné chránit a bojovat za ni. Na závěr zazněla vzpomínková Československá hymna.

Fotogalerie ZDE.

Vloženo: 18.11.2019 – Eva Javorská ; Přečteno 1567 x
Vytisknout