Víkend patřil posvícení

Celý uplynulý víkend (9. - 10. října 2021) bylo v Radotíně značně rušno. Nejen, že v sobotu ještě probíhaly volby do parlamentu, ale hlavně se zde konal 23. ročník Havelského posvícení a účast byla ohromná!

Posvícenské veselí se odehrávalo na dvou místech - tradičně na náměstí u radnice, kde bylo i hlavní pódium, druhým místem byl netradičně areál biotopu, kde bylo oficiálně vedlejší pódium, ale živo zde bylo úplně stejně. Program byl opravdu pestrý a nabitý a všichni si přišli na své. Na pódiích zazněl skoro každý hudební žánr, od jazzu, přes swing v podání asi personálně nejpočetnějšího souboru, který kdy na pódiu při radotínských akcích vystupoval, a tím byl Melody Makers s úžasným Ondřejem Havelkou, až po rock'n'roll a rock. Nouze nebyla ani o divadelní, sportovní a taneční vystoupení.

XXIII. Havelské posvícení, 9.10.2021 XXIII. Havelské posvícení, 9.10.2021 XXIII. Havelské posvícení, 9.10.2021 XXIII. Havelské posvícení, 9.10.2021

A protože při takových kulturních zážitcích samozřejmě i vyhládne, byly v nabídce i různé laskominy, ať už sladké, slané, kořeněné, teplé či studené, které bylo možné zapíjet vínem, moštem, burčákem, teplými či studenými limonádami nebo pivem, které bylo speciálně uvařeno pro tuto akci. Kdo neměl zrovna náladu stát u pódia či degustovat, mohl se pokochat a udělat radost sobě či blízkým krásnými nezbytnostmi z několika desítek stánků, vyfoukat si skleněnou píšťalku, potočit se na nádherných dřevěných kolotočích či vyzkoušet svou sílu na dobovém siloměru.

Na návštěvu přijela i delegace z partnerského města Burglengenfeld vedená starostou Thomasem Geschem. A to nejen, aby po dlouhém období zpřísněných proticovidových opatření navštívili Radotín a své kolegy z radotínské radnice a úřadu, kteří byli na krátké návštěvě v Burglengenfeldu 14. září 2021, ale také se domluvili na pořádání akcí na příští rok, kdy nás čeká 30 leté výročí spolupráce s tímto bavorským městem.

XXIII. Havelské posvícení, 10.10.2021 XXIII. Havelské posvícení, 10.10.2021 XXIII. Havelské posvícení, 10.10.2021 XXIII. Havelské posvícení, 10.10.2021

Protože vládní opatření proti koronaviru stále přetrvávají, musela městská část, jako organizátor celé akce, dodržovat aktuální vládní a hygienická nařízení. Kvůli tomu se museli návštěvníci akce prokazovat u vstupů negativními testy, očkováním či informací o prodělání nemoci covid-19, což bylo personálně a technicky náročnější. Vybrané symbolické vstupné z akce bude použito právě na pokrytí zvýšených nákladů, jako bylo zajištění testovacího stanu a nebo technického dozoru u vstupů. Do budoucna však s placeným vstupem na obdobné akce městské části nepočítáme. Předpokladem je však zrušení všech opatření souvisejících s aktuální epidemickou situací. 

Celou fotogalerii z posvícení najdete ZDE.
Zveřejněno: 12.10.2021 – Eva Javorská ; Přečteno 4400 x
Vytisknout