Výstraha před silnými bouřkami

Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu před velmi silnými bouřkami s přívalovými dešti. Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí platí od středečních (12. 6.) 15 hodin do čtvrtečních (13. 6.) dvou hodin ráno. 

Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem apod. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami.

Doporučení:
  • Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně položené předměty, zabezpečit skleníky apod. 
  • Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. 
  • Dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem, úrazu padajícími a poletujícími předměty a kroupami. 
  • Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. 
  • Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů zobrazených na internetu ČHMÚ www.chmi.cz nebo v aplikaci chytrého telefonu, tabletu, apod. 
Zveřejněno: 12.06.2019 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 124 x
Vytisknout