XXIX. Poberounský masopust

sobota 10. února 2018 - v Zadní Třebaň

vyzadujiV roce 1990 se v Zadní Třebani u Berouna uskutečnila první novodobá oslava masopustu. Letošní zadnotřebaňský, nebo také Poberounský »fašaňk« tedy bude už devětadvacátý. Velkolepý rej maškar vypukne jako vždy poslední sobotu v masopustě - ta tentokrát připadá na 10. února.

Program Poberounského masopustu, který patří mezi největší akce svého druhu v celém Středočeském kraji, začne na návsi v Zadní Třebani stylovým staročeským jarmarkem, na kterém budou kromě výrobků řemeslníků k dostání preclíky, perníky, koláče, pečené maso, medovina… Prodejců z celé republiky už se přihlásilo několik desítek. Děti se budou moci svézt na koních, dospělé určitě potěší tradiční zabijačkové pochoutky či místní pivo Bobr.

Počínaje 10.00 hod. se na improvizovaném jevišti v podobě valníku představí:

  • staropražská kapela Třehusk
  • dětská lidová muzika Notičky
  • dětský taneční soubor Klíček
  • pěvecký Třebasbor
  • dramatický obor ZUŠ Řevnice
  • řevničtí ochotníci s tradiční masopustní fraškou

Nakonec bude symbolicky pochován Masopust a oceněny nápadité maškary. K účasti v soutěži o nejoriginálnější převlek jsou zváni všichni – místní i přespolní. Poté se vydá na obchůzku obcí průvod v čele s kapelou, koňským spřežením a kvartetem »hlavních« postav: medvědem, medvědářem, policajtem i Masopustem-Bakchem. Všichni budou ochutnávat koblihy, škvarkové placky, uzené maso a další dobroty které pro ně připraví místní hospodyňky a hospodáři. Loni pohoštění průvodu nabídlo rekordních 42 (!) domácností, doufáme, že stejně štědří budou Zadnotřebaňští i letos.

Bezprostředně po skončení průvodu, tedy přibližně od 18.00 do 18.30, se ještě bude konat sousedské posezení s kapelou Třehusk v hospůdce U Mlýna.

***

Masopustní oslavy uzavře v neděli 11. února 2018 od 14.00 ve Společenském domě v Zadní Třebani DĚTSKÝ KARNEVAL. Děti si budou moci zatančit s medvědem, připraveny pro ně budou hry, soutěže, volba nejhezčí masky i kolo štěstí. Zahraje staropražská kapela Třehusk.

Další info na http://www.nasenoviny.net

Zveřejněno: 12.01.2018 – Kateřina Drmlová ; Přečteno 284 x
Vytisknout