Mozaika u kostela sv. Petra a Pavla v Praze-Radotíně

Ohradní zeď okolo kostela svatého Petra a Pavla zdobí nový šperk. Je jím historická mozaika, která pochází z dílny rakouské firmy Neuhauser. 

Mozaika, která zobrazuje Nanebevstoupení Ježíše Krista, byla původně umístěna na hřbitově v Písku, na rodinné hrobce rodiny Pacovských. Firma Neuhauser ji do Písku dodala v roce 1910. Do letošního roku byla v majetku Václava Boreckého. Ten ji ale nechtěl a hledal někoho, kdo by ji důstojně využil a jen za odvoz si ji vzal. „Protože mám rád kvalitní umění, zavolal jsem panu Boreckému, že bych pro ni měl umístění. On byl velmi rád, protože jsem se ozval jako jediný, a tak nám ji věnoval,“ říká Zdeněk Skalický, administrátor radotínské farnosti. 

Dílo identifikovala Zuzana Křenková z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze: „Tato krása přišla do Písku z Innsbrucku. Šlo o mozaiku pro hrob píseckého lékaře chudých Václava Pacovského na hřbitově svaté Trojice." 

Mozaika u kostela sv. Petra a Pavla v Radotíně; 14.11.2018

Výška mozaiky je 160 cm a je téměř metr široká. Aby mohla být instalována na farní zeď, bylo třeba ji ošetřit. Odborný dohled provedl Petr Hampl a samotné osazení provedla firma Pentas. V neděli 25. listopadu po mši svaté, přibližně v 9.30 hodin, bude mozaika požehnána.


Mozaika u kostela sv. Petra a Pavla v Radotíně; 14.11.2018 Mozaika u kostela sv. Petra a Pavla v Radotíně; 14.11.2018 Mozaika u kostela sv. Petra a Pavla v Radotíně; 14.11.2018
Mozaika Nanebevstoupení Ježíše Krista v Praze-Radotíně; 14.11.2018


Fotky ke stažení na Google Photos


Související články: 
Radotínskou faru ozdobí nová mozaika
Radotínská farnost slaví sté výročí. Přijede i kardinál Duka

Zveřejněno: 16.11.2018 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 3439 x
Vytisknout