Výstraha ČHMÚ: Pozor na bouřky

Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu (2017/81), která upozorňuje na velmi silné bouřky  na území Hlavního města Prahy. Výstražná informace je kvalifikována jako vysoký stupeň nebezpečí a platí od čtvrtka 10. srpna od 14 hodin do pátku 11. srpna do 3.00 hodin. 


Výstraha ČHMÚ č. 2017/81


Nad střední Evropou se nadále vlní výrazné frontální rozhraní oddělující velmi teplý vzduch na východě a chladný na západě.

V oblasti frontálního rozhraní se budou ve čtvrtek 10.8. odpoledne, večer a v noci na pátek 11.8. vyskytovat na našem území přeháňky a bouřky, místy i intenzivní s úhrny až kolem 50 mm, s nárazy větru přes 25 m/s (90 km/h) a kroupami. Vzhledem k očekávaným úhrnům srážek nelze vyloučit krátkodobé překročení 1. SPA, případně 2. SPA, na menších tocích. Výskyt silných bouřek je pravděpodobný ještě i v pátek 11.8. v odpoledních hodinách na východě našeho území. Východně od frontálního rozhraní v tropickém vzduchu budou denní teploty vzduchu vystupovat na velmi vysoké hodnoty. 

Doporučení ke zmírnění následků jevů:

  • Přívalový déšť může ojediněle vést k zatopení níže položených míst, sklepů apod.

  • Pro omezení škod nárazovým větrem zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně položené předměty (zahradní nábytek, slunečníky apod.).

  • Dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí úrazu větrem uvolněnými předměty, pádem ulomených větví apod. a zásahu bleskem.

  • Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů zobrazených na stránkách www.chmi.cz nebo v aplikaci chytrého telefonu, tabletu, apod.

Doporučení k eliminaci přehřátí a dehydratace organismu s možným poškozením zdraví:

  • Omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách.

  • Nenechávat děti, ale i zvířata, na přímém slunci, zejména ve stojících automobilech.

  • Věnovat zvýšenou pozornost nemocným a starším občanům.

  • Zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů bez kofeinu, přednostně neperlivých, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami.

  • Při pobytu na přímém slunci používat ochranné prostředky (krémy s vysokým UV filtrem, sluneční brýle, pokrývku hlavy).


Zveřejněno: 10.08.2017 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 1139 x
Vytisknout