Táborský: Když dělám komedii, jsem doma vážný

vyzadujiHerec Miroslav Táborský neváhá o sobě říct, že je pošetilec a snílek. Stejně jako jedna z postav představení Odvolání, které 21. listopadu od 19 hodin odehraje v radotínské Koruně. „Jinak bych se nepustil do toho, abych představení režíroval, vyrobil dekoraci a vymyslel kostýmy,“ dodává k příběhu o pravdě moci, ideálech i pokrytectví.

Proč byste pozval diváky radotínské Koruny na divadelní představení Odvolání? Co je na příběhu faráře nejzajímavější? Co si z něj lidé mohou odnést?
Je to především skvěle napsaná hra. Ne nadarmo byla v Americe zfilmována. Její velkou předností je, že mluví o vážných věcech velmi zábavnou formou. Pro mě je to velké potěšení z opravdu hereckého divadla. Příběh faráře je zajímavý tím, že takový v různých podobách a intenzitě prožíváme skoro všichni. Všichni jsme byli mladí, odhodlaní a postupem času jsme se učili být taktní i taktičtí, někdy opatrní, někdy zbabělí. A pak se stane, že nás život postaví do situace, kdy se musíme rozhodnout, abychom si mohli sami sebe vážit.

Jak dlouho toto představení hrajete v Divadle v Řeznické?
Hrajeme ho dva roky. Ale nejen v Řeznické. Jezdíme i mimo Prahu a moc mě těší, že i venku si ho diváci užívají s námi.

Vážné role vám sedí. Jste takový i v osobním životě?
Děkuji, ale doufám, že mi sedí i komické role. Mám jich dost. I v Odvolání je hodně humoru. Doma jsem obvykle v kontrastu k tomu, co zrovna dělám. Když dělám komedii, jsem vážný a naopak.

Zároveň vás ale také často obsazují do záporných rolí. Proč?
To se se mnou trochu táhne. Já už asi deset let hraju mnohem více kladné role, ale pár padouchů se mi povedlo, a tak se na ně vzpomíná.

Jaké další představení, ve kterém hrajete, byste radotínským divákům doporučil? O čem bude připravované představení Relativita?
Jsem na volné noze. Hraju v Dlouhé, u Cimrmanů, ve Viole a v Ungeltu. Tam všude mě mohou diváci najít. Mám i dvě „zájezdovky“. V Radotíně už jsem hrál sólovku Blázinec, mám představení A na hrušce sedí diktátor s Jitkou Ježkovou. Relativita je druhý pokus v Řeznické o kombinaci režiséra a herce v hlavní roli. Dostal jsem tu důvěru právě díky tomu, jak dopadlo Odvolání. Je to fiktivní a velmi vzrušující příběh ze života Alberta Einsteina postavený na tom, že se to vlastně "mohlo" stát. A dotknout se téhle vědecké ikony je velmi lákavé.

Jaké jsou nyní vaše plány? Čeká vás i nějaké filmové natáčení?
Něco jsem teď natočil, ale už se věnuji hlavně Relativitě a v lednu začnu zkoušet znovu v Ungeltu komedii Taneční hodiny. A to je paradox, protože ji napsal autor Relativity, tedy Mark St. Germain.
Děkuji za rozhovor
Michaela Bučková

Kdo je Miroslav Táborský

59letý herec byl na DAMU přijat až napočtvrté. Mezitím v roce 1985 dokončil studium na pedagogické fakultě obor fyzika a základy techniky. Do prvního angažmá nastoupil v kladenském divadle. Později působil v Divadle E. F. Buriana, Studiu GAG, Divadle pod Palmovkou a v Divadle Labyrint. V roce 1996 začalo jeho angažmá v Divadle v Dlouhé. Daboval například Lorda Voldemorta ve filmech o Harry Potterovi.

Zveřejněno: 16.11.2018 – Kateřina Drmlová ; Přečteno 213 x
Vytisknout