V září startuje Školní ulice: auta nebudou ráno jezdit ke školám

Od pondělí 4. září 2023, které je prvním dnem nového školního roku, se mění dopravní pravidla školní oblasti v Radotíně. Na Horymírově náměstí se v 7.30 hodin objeví značka zákaz vjezdu a ke školám budou moci projet jen autobusy MHD a auta s osobami s průkazem ZTP. Zákaz bude platit ve dnech školní výuky do osmi hodin, poté se vjezd uvolní. Pilotní projekt Školní ulice bude fungovat do konce prosince, poté radotínská radnice vyhodnotí, zda jej zavede natrvalo.

Kde autům zakázali příjezd ke školám, tam si novinku pochvalují. V Radotíně chce radnice touto cestou zajistit větší bezpečnost školákům a studentům, jejichž počet se pohybuje okolo 1200. „Projekt Školní ulice byl u nás zahájen v září 2020, zkušenosti jsou jednoznačně pozitivní.
Kladné ohlasy máme od všech zúčastněných, včetně rezidentů. Také valná většina rodičů reagovala pozitivně,“
říká Martin Březina, ředitel Základní školy Stoliňská v Horních Počernicích.

Loučanská ulice, červen 2023
Do radotínských škol denně míří okolo 1200 studentů

V opačném směru bude průjezd volný a auta se ze školní lokality dostanou i mezi půl osmou a osmou hodinou ranní. Školní autobusy přivážející děti z radotínských kopců – Viniček a Lahovské – budou mít průjezd ke školám volný.

Cestu do radotínské základní školy i gymnázia zároveň chodcům i cyklistům zjednoduší nová bezbariérová lávka spojující nové sídliště a nádraží se školní lokalitou. Od začátku září po ní školáci i studenti bezpečně přejdou ke školám, zcela se vyhnou frekventovaným silnicím.

Přestože zákaz vjezdu počet aut ve Školní ulici výrazně sníží, platí pro chodce i cyklisty stejná pravidla jako na běžných komunikacích. Chodci musí využívat především chodník, cyklisté od 10 let jezdí po silnici.

Zákaz vjezdu bude vyznačen dopravními značkami a fyzickou zábranou z dopravních kuželů u Horymírova náměstí – kužely mohou být nakrátko odsunuty tak, aby mohli ze školní ulice kdykoliv vyjet její stálí obyvatelé a ke škole se dostaly školní autobusy a vozidla přepravující držitele karty ZTP.

Rezidenti neboli stálí obyvatelé mohou v mimořádných případech zažádat o povolení Městské části Praha 16, které jim umožní vjezd do lokality během půlhodiny před začátkem vyučování. Žádosti lze zasílat e-mailem na adresu petr.siska@praha16.eu.

Vedení městské části zároveň s předstihem děkuje všem rezidentům, že zůstanou ohleduplní k dětem a během půlhodiny před začátkem vyučování nebudou školní lokalitu ke svým cestám autem využívat! 

➡ Odkud se dítě dostane bezpečně ke škole
Čtyři tipy na místa, kde je možné dítě bezpečně vysadit cestou ke škole. Anebo jej odtud mohou rodiče doprovodit ke školní budově.
 Odkud se dítě dostane bezpečně ke škole
Projekt Školní ulice

Odkud se dítě dostane bezpečně ke škole
Projekt Školní ulice
1. Parkování u zdravotnického střediska
1. Parkování u zdravotnického střediska
Odkud se dítě dostane bezpečně ke škole
Projekt Školní ulice
2. Parkoviště za sportovní halou
2. Parkoviště za sportovní halou
Odkud se dítě dostane bezpečně ke škole
Projekt Školní ulice
3. Nová lávka, K+R Na Betonce
3. Nová lávka, K+R Na Betonce
Odkud se dítě dostane bezpečně ke škole
Projekt Školní ulice
4. U Ondřeje
4. U Ondřeje

Logo Školní uliceŠkolní ulice je pilotním projektem, který společně realizují Městská část Praha 16, Hlavní město Praha, Základní škola Praha-Radotín a Gymnázium Oty Pavla. Radotín a Gymnázium Oty Pavla.Pokud se opatření osvědčí, bude dobrým příkladem dalším školám nejen v hlavním městě, ale i v celé České republice. Školní ulice se úspěšně používají řadu let v Itálii, Velké Británii, ale i v Praze a ve středočeských Říčanech. Jsou dobrým nástrojem k bezpečnějšímu příchodu dětí do školy.

Související: 
Ulice před školami bude každé ráno před začátkem výuky bez aut
Zveřejněno: 25.08.2023 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 885 x
Vytisknout