Lávka už rok čeká na verdikt Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže

Na konci letošního roku měla v Radotíně nad Berounkou stát nová lávka pro pěší a cyklisty. Její stavba však ještě ani nezačala. Jedna ze zúčastněných stavebních firem zablokovala výběrové řízení a odvolala se k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten za více než rok nerozhodl.

„Současná problematická lávka je ve vlastnictví hlavního města Prahy, ale my jako Městská část Praha 16 ji máme ve svěřené správě. Znamená to, že se o ni musíme starat,“ říká radotínský starosta Karel Hanzlík. Také soutěž na novou lávku vypsalo hlavní město a Radotín není účastníkem řízení. To se zadrhlo na stížnosti jedné ze stavebních firem, která se ucházela o zakázku. Posouzení její námitky dostal na stůl ÚOHS, který však už více než rok nevydal rozhodnutí. Výběrové řízení tak neskončilo a stavba nemůže začít. „Letos v březnu jsem bezúspěšně kontaktoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže s žádostí o informaci o stavu řízení. Na začátku června jsem to udělal opět, tentokrát písemně a dostal jsem odpověď, že na informaci o průběhu správního řízení má nárok pouze hlavní město Praha,“ uvádí starosta.

Radotínská lávka je v havarijním stavu Radotínská lávka je v havarijním stavu Radotínská lávka je v havarijním stavu Radotínská lávka je v havarijním stavu

Dosluhující lávka přitom není úplně bezpečná. Povodně z let 2002 a 2013 ji výrazně poškodily. Městská část Praha 16 musela lávku na základě posudků od statiků vyztužit mohutnými železnými podpěrami. Kvůli omezení vjezdu motocyklů a jiných strojů s velkou hmotností se na radotínském mostu přes Berounku u obou vjezdů objevily mohutné zábrany. V roce 2017 následovaly další úpravy zahrnující zpevnění lávky a zajištění nosných lan. Přemostění dostalo signalizační zařízení, které hlídá rychlost větru a při překročení limitu 10 m/s se rozsvítí červené světlo zakazující vstup na tuto důležitou spojnici mezi Radotínem, Zbraslaví a Lipencemi.

„Všechna finančně náročná opatření byla provedena s předpokladem výstavby nové lávky s uvedením do provozu v roce 2020. Jen instalace mohutných podpěr přišla na tři miliony korun,“ uvádí Karel Hanzlík. „Stávající lávka je nejen bezpečnostním rizikem, ale také nás stojí nemalé prostředky. Letos stavbě navíc v druhé půlce června končí stavební povolení a celý proces okolo jeho prodloužení je administrativně náročný,“ dodává starosta. Dobrou zprávou alespoň je, že hlavní město Praha ve svém rozpočtu i nadále s výstavbou radotínské lávky počítá. Sumu na její výstavbu ve výši 60 milionů korun přesouvá z roku na rok. Kdy se však stavba rozběhne, stále není jasné.

Stará lávka navržená architektem Josefem Pleskotem slouží chodcům od roku 1994, kdy nahradila jednoduchý pontonový most. Její moderní 170 metrů dlouhá následovnice bude na radotínské straně vycházet prakticky ze stejného místa jako současná lávka. Nevydá se však přímo na protější břeh, ale zamíří lehce doprava proti proudu, aby se na zbraslavské straně přímo napojila do ulice K Radotínu. Díky tomu bude sloužit až do jejího otevření pěším a cyklistům stávající most. Ten se následně zbourá.

Vizualizace nové lávky od společnosti SUDOP

Žádost o sdělení informace - lávka přes Berounku 06 - 2020 (pdf, 1,13 MB)
Odpověď z ÚOHS na podnět MČ - 4.6.2020 (pdf, 672 kB)
Zveřejněno: 09.06.2020 – Eva Javorská ; Přečteno 2304 x
Vytisknout