Základní informace

Naučná stezka Radotín 
Zastávka č. 1 - Základní informace (pdf, 709 kB)

Nová stezka byla připravena Městskou částí Praha 16 v roce 2022. Zavede vás do těch nejkrásnějších míst v nejbližším okolí, včetně nejvýchodnější části Chráněné krajinné oblasti Český kras a západní části Přírodního parku Radotínsko-Chuchelský háj. Budete procházet maloplošnými chráněnými územími Klapice (PR), Černé rokle (NPP), Orthocerový lůmek (PP), Radotínské skály (PP) a Slavičí údolí (PR). Dozvíte se o dávné historii tohoto území, o Radotínu a posledních více než 1000 letech jeho rozvoje, o zajímavých přírodních lokalitách, ale také o současnosti a plánovaném budoucím rozvoji.

Naučná stezka Radotín: Tabule č. 1 - Základní informace

Umístění tabule na portálu Mapy.cz:

 Délka značené trasy přesahuje 11 km a její součástí jsou i dvě ostřejší stoupání (na Klapici a pod Lochkovským mostem), celkové převýšení je 330 m. Lze ji rozdělit na dvě zhruba stejné poloviny a po neznačených cestách se za zastávkou č. 10 vrátit po proudu Radotínského potoka do centra městské části. Stezka je ideální pro celodenní rodinný výlet, proto na ni najdete i dva turistické přístřešky s posezením.

1913: Kostel sv. Petra a Pavla
1913: Kostel sv. Petra a Pavla, základní škola
Foto: Archiv Letopisecké komise Radotín

1930: Interiér kostela sv. Petra a Pavla
1930: Interiér kostela sv. Petra a Pavla
Foto: Archiv Letopisecké komise Radotín

Přívoz přes Berounku
Přívoz přes Berounku, který je písemně zmiňován již roku 1159, byl začátkem 60. let minulého století nahrazen pontonovou lávkou
Foto: Archiv Letopisecké komise Radotín


60. léta 20. století: Přívoz přes Berounku byl nahrazen pontonovou lávkou
60. léta 20. století: Pontonová lávka, která nahradila přívoz
Foto: Archiv Letopisecké komise

Naučná stezka se otevírá v roce kulatých oslav Chráněné krajinné oblasti Český kras, která byla vyhlášena 12. dubna 1972. Na přípravě informačních tabulí zastávek 6, 7, 14 a 15 se podíleli odborní pracovníci Správy CHKO a Magistrátu hlavního města Prahy.
Zveřejněno: 22.08.2022 – Jana Hejrová, DiS.   |   Aktualizováno: 16.09.2022 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 1715 x
Vytisknout