Volný čas a rekreace

Naučná stezka Radotín 
Zastávka č. 3 - Volný čas a rekreace 
(pdf, 1,9 MB)

Naučná stezka Radotín. Zastávka č. 3: Volný čas a rekreace

Umístění tabule na portálu Mapy.cz: Rekreace v Radotíně byla a je definována jeho polohou při březích řeky Berounky - největším levobřežním přítokem Vltavy, do které se vlévá v Lahovicích, měří necelých 140 km. Vznikla postupným soutokem čtyř řek, z nichž nejdůležitější je soutok Mže s Radbuzou v centru Plzně. 
Název řeky je doložen od 17. století.

Důvodem byl průtok řeky  berounským panstvím, od kterého se podle doloženého záznamu  plzeňského kronikáře Jana Tannera tento název dovozoval. Původně řeka tekla poblíž Lipenců a těsně pod Zbraslaví. Mezi 12. až 14. stoletím rozdělila dnešní Horní a Dolní Černošice. Již někdy na začátku 12. století si řeka našla cestu kolem Radotína, což je doloženo písemným záznamem o přívozu v Radotíně z roku 1115 a 1158. Další vliv na změny koryta řeky měly především povodně v roce 1797 a z roku 1829, kdy se hlavní tok přemístil k Lahovicím. Rameno u Zbraslavi Berounka opustila po povodni v roce 1845.

Říční lázně (1930)
Říční lázně (1930)

Berounka je krásná, klidná řeka, obklopená úchvatnými přírodními rezervacemi a dvěma chráněnými oblastmi. Biosférickou rezervací UNESCO Křivoklátsko a CHKO Český kras. 

Břehy Berounky obohacuje mnoho historických památek. Jde o nejznámější hrady Karlštejn, Křivoklát nebo o méně známý Týřov, Libštejn, Krašov a jiné. Vždy je na co se dívat. 

➡️ Zajímavost
💡 Věděli jste, že existovala iniciativa, kdy se uvažovalo o změně jména řeky Berounky? Kvůli postoji obcí i státních úřadů se změna naštěstí neuskutečnila.

Vodní rekreace v Radotíně má dlouhou a zajímavou historii. Už v dobách dávno minulých, kdy vznikaly v blízkosti Radotína první přívozy, sloužila řeka i k vodním radovánkám, nejen k užitku.

Místa ke koupání, dnes již téměř nevyužívaná, jako Šárovo kolo, V hlavách, na Benátkách a další, byla spojena spíše se špatnými zkušenostmi. Byla to místa nebezpečná a vyžádala si i oběti. Proto bylo již v roce 1898 rozhodnuto vybudovat v místě pod hřbitovem plovárnu. Ta vznikla na popud radotínského Sokola, ale měla bohužel pro malý zájem jen krátké trvání. Mezi lety 1908 až 1916 byl nejdříve vydán zákaz koupání v místě pod kostelem z důvodu velké nebezpečnosti, potom na podnět obecního zastupitelstva byla aktivně vyhledávána vhodná místa ke koupání a zároveň varovnými tabulkami bylo upozorňováno na místa pro koupání nebezpečná.

Nicméně řeka, která byla v té době ještě trochu divoká, čistá a nespoutaná, lákala v létě návštěvníky z Prahy. Rodiny s malými dětmi tehdy využívaly pro vodní radovánky nejvíce místa pod přívozem, kde bylo koupání bezpečné.

Takzvané Říční lázně zřídil okrašlovací spolek již kolem roku 1920. Provozoval ho se ztrátou až do roku 1922. Příchodem nového provozovatele pana Myšky s manželkou nastal rozkvět tohoto zařízení. V té době se jednalo o skvěle upravené lázně s anglickým trávníkem, písečnou pláží, převlékárnami, hřištěm, půjčovnou loděk a dokonce tanečním parketem. Říční lázně poskytovaly v nádherné přírodě klid, relaxaci, sportovní vyžití, výtečnou kuchyni i zábavu na březích stříbrné Berounky. Provoz lázní skončil v roce 1950 a až do své likvidace v roce 1980 areál chátral.

1935 (Říční lázně): Pohoda, klid, koupání, relaxace
1935: Pohoda, klid, koupání, relaxace

Říční lázně dnes žijí jiným, ale také zajímavým životem. Nachází se zde stáje koní, country hospůdka, koncertní stage, vodácký a turistický oddíl s jejich klubovnami, hřiště pro děti a dokonce mini zoo. Lázně jsou skvělou a velmi vyhledávanou zastávkou pro turisty pěší, cykloturisty, vodáky, ale vzhledem k pořádaným hudebním akcím i pro muzikanty. V době konání pravidelného rodea se sem z celé republiky sjíždějí milovníci koní, romantiky a skvělé westernové zábavy. Funkci plovárny převzal v roce 2014 koupací biotop.

Radotín a jeho okolí poskytuje další skvělé možnosti pro turistiku, cykloturistiku, houbaření, rybolov a třeba i kanoistiku. V zimě lze lyžovat a sáňkovat ve Slavičím údolí nebo bruslit v Šárově kole. 


1956: Vodácký oddíl si v 50. letech v prostoru lázní zřídil klubovnu
1956: Vodácký oddíl si v 50. letech v prostoru lázní zřídil klubovnu

Lázně v roce 1950
Lázně v roce 1950...


Chátrající lázně v 70. - 80. letech
...a chátrající o 20 let později

V souvislosti s rekreací v Radotíně je důležité se navíc zmínit také o historii vodáků a turistů, kteří mají svou oddílovou základnu právě v místě současných říčních lázní. Kanoisté při radotínském SK, se scházeli od roku 1943 na louce u lázní. Organizovali vodácké túry a  závody. V roce 1949 byl v rámci Sokola založen oddíl s příhodným názvem VOR – vodácký oddíl Radotín. V roce 1950 byl oddíl po zrušení Sokola zařazen pod dělnické TV jednoty - Stavoloko Radotín. Oddíl byl přemístěn do prostoru lázní a zřídil si zde klubovnu ve staré rekreační chatě, kterou získal. V roce 1952 došlo opět k přejmenování oddílu na TJ Spartak Radotín. Vodácký sport dosáhl největších úspěchů mezi lety 1957-1973 (v rychlostní kanoistice a slalomu). Nová loděnice oddílu byla otevřena v roce 1978. V roce 1991 se oddíl finálně vrátil ke svému původnímu názvu VOR – Vodácký oddíl Radotín, a byl zapsán jako samostatný právní subjekt.

Bruslení na Berounce pod kostelem (1932)
Bruslení na Berounce pod kostelem (1932)

Turistický oddíl mládeže TOM, byl založen v roce 1970. Jeho činnost navazovala na Junáka, který v Radotíně působil od roku 1938 až do války, kdy byl zrušen Němci. Po válce byl opět otevřen, ale již v roce 1950 byl vzhledem k politické situaci opět zrušen. Pod křídly turistického oddílu pokračovala vlastně činnost Junáka skrytě dál.

S příchodem demokracie mohli svou činnost v roce 1990 veřejně obnovit, sloučit TOM s Junáky se ale nepodařilo. TOM měl za dobu své činnosti různá působiště a klubovny. Od roku 1982 zděný a poté montovaný domek, který vzala povodeň v roce 2002. Od té doby mají turisté základnu ve velkém dřevěném srubu, na jehož financování se nemalou měrou sami podíleli.

Lyžování na Homolce
Lyžování na Homolce

Junák sídlil po své obnově ve dvoře domu "U Koruny". V roce 2019 skauti získali domek bývalého zahradnictví vpravo od kostela. Oba oddíly VOR i TOM byli a jsou nedílnou součástí historie, sportu a aktivit radotínských občanů.
Zveřejněno: 01.09.2022 – Jana Hejrová, DiS. ; Přečteno 1865 x
Vytisknout